5 kapelle. De oorspronkelijke parochie van Souburg was betrek kelijk klein, veel kleiner en misschien ook jonger dan de grote parochie van West- en Oostkapelle samen. Het is in dit laatste gebied ook, d.w.z. in de parochie van de verdwenen kerk bij Domburg, dat het zwaartepunt lag van het onroerend bezit van de Middelburgse abdij, met Westhove bij Domburg als domaniaal middelpunt16). Vooral evenwel de geografisch uit gestrekte parochiale rechten in dat gebied doen onwillekeurig de vraag rijzen, waarom de O.L.V.-abdij gelegen was in de haar niet toebehorende Westmonsterparochie en niet b.v. bij Domburg 1 Deze vraag schijnt retorisch. Toch wijst zij bij nader inzien de weg uit een moeilijkheid, die de bestudering van de oudste geschiedenis van de Middelburgse abdij blijkt te beheersen. Het archief van de O.L.V.-abdij vangt immers aan met een bul waarmee de historicus zo slecht raad weet, dat hij haar inhoud opzij schuift als niet in toepassing gebracht, zonder dat hij evenwel verklaart waarom dan wel niet. De bul in kwestie dateert van 1150 en bevat de pauselijke toestemming aan Walter abbati Walachriensi en zijn monniken om, zoals er staat, hun klooster over te brengen naar een plaats, waar zij rustiger kunnen leven en de Heer vrijer dienen 17Een toe stemming daartoe was reeds verleend door de bisschop van Utrecht 17Het was de abt dus ernst met zijn verhuisplannen. Nu wil de historicus, dat de abt van deze dubbele toestem ming geen gebruik zou hebben gemaakt, zodat van zijn kant de historicus geen gebruik van deze oorkonde zou mogen maken 18Hij baseert deze mening op een andere oorkonde, daterend van vóór 1150, en waarin het klooster van abt Walter reeds wordt genoemd als te Middelburg gevestigd. In werke lijkheid is deze moeilijkheid slechts schijnbaar, want er is geen dwinaende reden deze laatste oorkonde inderdaad een datum vóór 1150 te geven. Ziehier waarom het gaat. Abt Walter had voor zijn abdij enkele schenkingen van onroerend goed nabij Leuven kunnen verwerven. Van deze schenkinqen zijn drie oorkonden in afschrift bewaard. Zij werden in 1152 tezamen bekrachtigd door de bisschop van Luik, in wiens diocees de schenkingen immers waren gelegen 79Dit betekent, dat de 16) R. Fruin. Het archief der O.L.V.-abdij te Middelburg, 's-Graven- hage 1902, nrs. 80 vlg.. 109 vlg., 224 vlg. 17) Obreen, a.w., blz. 75, nr. 148. 18) H. Obreen. De oorsprong der Middelburgsche abdij, in: Études d'histoire. dédiées a la mémoire de Henri Pirenne par ses anciens élèves. Bruxelles 1937, blz. 226. 19) Obreen, Oorkondenboek, blz. 76, nr. 150.

Archief | 1958 | | pagina 19