6 schenkingen en hun drie oorkonden dateren van uiterlijk 1152. Twee van de drie schenkingsoorkonden bevatten, zoals in die tijd in dergelijke oorkonden niet ongebruikelijk was, geen jaar tal20). De derde oorkonde draagt het jaartal 1136. Het is evenwel al lang een uitgemaakte zaak, dat deze datering M°C°XXXVI° onmogelijk is21). Wij komen hierop niet terug. De historicus Obreen zag de oplossing als volgt „men mag dus aan een fout van den afschrijver denken en 1146 lezen". Dit is echter slechts een veronderstelling, zodat Obreen ten slotte bij het jaartal 1146 toch nog een vraagteken plaatst 22 Het lijkt mij mogelijk hoewel niet te bewijzen dat de originele oorkonde geen jaartal voerde, zodat deze zoals meer voorkwam er later min of meer trefzeker aan zou kunnen zijn toegevoegd. Wij geraken hier volop in het rijk der hypothesen. Daarom mag deze oorkonde geen tegenwicht vormen teoenover de ook in haar datering volkomen duidelijke bul van 1150. De rol van de oorkonde met haar onjuiste datering, en de rol van de bul mogen in dezen volstrekt niet worden verwisseld. Zulks zou indruisen teaen de meest ele mentaire regels van de historische kritiek. Wel leren de drie Brabantse oorkonden, dat hpt klooster van abt Walter uiterliik in 1152 te Middelburg stond tenzij de aanduiding in Mid delburg in de drie oorkonden pas in de afschriften duidelijk heidshalve is toegevoegd. Wij moeten ons dus houden aan de bul van 1150 en komen zodoende tot het besluit, dat verplaatsing van de O.L.V.-abdij toen volop aan de orde was, zodat men er van moet uitgaan, dat de O.L.V.-abdij inderdaad pas toen is komen te staan op de olek waar zij thans nog staat. Waar zou deze abdij dan voordien hebben gestaan Het lukt alleszins verantwoord haar eerst bij Domburg te zoeken. Wij weten nu trouwens, wat er bij Domburg zo rond die tiid was gebeurd. Daar dreigde aan de kust niet lang vóór 1162 de voornaamste kerk, een moederkerk uit het bezit van de O.L.V.-abdii, door de elementen buiten gebruik te worden gesteld. Is het dan niet de echo van dit gebeuren, die wij terug vinden in de bul van 1150 Gij wenst uw klooster over te brengen naar een plek waar gij rustiger kunt leven en vrijer de Heer kunt dienen Het moeten toch wel heel bijzondere gebeurtenissen zijn geweest, die een abt en zijn convent uit 20) Obreen, Oorkondenboek, blz. 7071, nrs. 139140. 21) Ibidem, blz. 6970, nr. 138, alwaar literatuuropgave. 22) Ibidem, blz. 69.

Archief | 1958 | | pagina 20