24 Uitvoering en grootte waren gelijk aan die van Walcheren zij vertoonden eenzelfde versiering van gegraveerde zwanen en bloemen. Vroeger werd dit sieraad door welgestelden algemeen gedragen en wel horizontaal op het voorhoofd, waarbij het smalle deel ter hoogte van de slaap in de muts stak en het brede gedeelte tot over het midden van het voor hoofd doorliep. Koralen. De halsketting bestaat uit een vierrangs bloedkoralen collier aan een goud slot, dat altijd onder de kin wordt gedragen vijf riien kralen, hoewel niet ongebruikelijk, komen minder voor. Het beste collier der vrouwen (afb. 10) bestaat uit bloed koralen, die van een mooie vleeskleur zijn en groter dan die der Walcherse. doch kleiner dan die der Zuidbevelandse drachten. Zij hebben een mooie, niet zuiver ronde vorm. De thans gangbare sloten zijn reeds meer dan een halve eeuw driedelig en bestaan uit een rond middenstuk, geflankeerd door twee halvemaanvormige zijstukken. Deze sloten onder scheiden zich van de overige Zeeuwse doordat het cantille- werk van het middenstuk, dat op een gouden plaat is opge bouwd, in het midden van één qrote bloedkoraal is voorzien, gevat in een gouden kastje. Ook is de rand van de plaat niet gekarteld en de geponste ornamentjes, die tussen het cantille zijn aangebracht, dragen mede tot een bepalend karakter bij. De ziistukken dragen drie bloedkoraaltjes. welke eveneens in qouden kasties tussen het cantille zijn geplaatst. Men treft deze sloten ook aan zonder versiering van bloedkoraal deze ziin niet minder fraai en ook direct als Axelse te onderkennen. Behalve de hierboven genoemde komen sloten voor van een zeer luxueuse uitvoering met een ovaal middenstuk, bestaande uit een gladde gouden plaat, die weder niet is gekarteld en waaroD een riike versiering van cantille is aangebracht. Dit cantille wordt onderbroken door een of meer ovale ringen van poli goud en is verder verlucht met enkele kleine pareltjes, met één grotere in het midden. Voorts bevinden zich ook op de zijstukken drie pareltjes. Van de verdere sloten van bijzondere uitvoering noemen wij het vierkante slot met afgeronde hoeken. Bij de fraaiste sloten zien wij vaak dat iedere rij koralen voorafgegaan en besloten wordt door een fraaie opengewerkte gouden ton, zodat zich ter weerszijden van het slot vier of vijf gouden tonnen vertonen. Omstreeks 1875 kwam ook nog een tweedelig slot voor dat bestond uit een haak en een oog van gelijke uitvoering en model als het hoedenplaatje, doch groter

Archief | 1958 | | pagina 38