46 Strikken en voorhoofdsnaald. Uit eigen waarneming hebben wij kunnen constateren, dat vroeger ook strikken aan het oorijzer zijn gedragen. De exem plaren, die wij gezien hebben, zijn van vorm en grootte gelijk aan de oude Walcherse, maar de uitvoering is enigszins anders. Zij hebben zowel aan de voor- als aan de achterkant een versiering, welke overeenkomt met die op de achterkant van de Walcherse strikken, waardoor zij het meest lijken op de strik ken der Axelse vrouwen. Uit verschillende boedels blijkt dat zij ook in de 18e eeuw reeds voorzien waren van parels. Een gouden voorhoofdsnaald behoorde evenzeer tot het costuum en bleef tot in de 19e eeuw in zwang. Spelden. Sierspelden komen onder dezelfde benaming voor als elders en worden perelspelden genoemd, omdat de knop dezer spel den gevormd werd door een enkele parel. Vermeldingen hier van vindt men reeds vroeg in de 18e eeuw en het is niet onwaarschijnlijk, dat hun oorsprong zelfs in de 17e eeuw is gelegen. Kralen. Om de hals droeg men een of twee snoer bloedkoralen of granaten, terwijl een enkele maal melding wordt gemaakt van kornalijne kralen. Zij werden gedragen aan een gouden haak en oog, een kapittelsluiting, of een gouden slot, waaraan later twee rijen kralen werden toegevoegd. Beuken en doeken. Het mag een merkwaardig verschijnsel worden genoemd dat onze voorouders voor het aankleden van hun interieur, maar veel sterker nog voor hun kleding, in zo grote mate ontvanke lijk zijn geweest voor uitheemse stoffen. Niet alleen in de burgerdracht, welke hierin is voorgegaan, maar ook in de meeste streekdrachten kwamen in vroeger tijden stoffen voor, welke uit het buitenland werden betrokken. Ook tegenwoordig is men nog voor vele onderdelen van het Zeeuwse costuum op buitenlandse stoffen aangewezen, en sommige daarvan komen van achter het IJzeren gordijn (Polen, Tsjecho-Slo- wakije). In welke mate dit vroeger het geval is geweest valt buiten onze beoordeling, maar wel staat vast dat bv. het chints in andere streken (Hindelopen) algemeen voor het costuum werd aangewend en nog altijd wordt toegepast. Ons is ge bleken dat deze stof, die thans in geen enkel Zeeuws costuum

Archief | 1958 | | pagina 68