66 sijne prochien ende ondersaten, den dijcgrave wairseggen ende betalinge doen van zijnen uutgeleyden gelde binnen XIIII dagen nadattet uutgeleyt sal wesen, ende die stede van Reym- merzwale voir huer gemeen poirteren. Ende hieroff en sal nyemant quyte gaen, heersscip ofte andere, die enige eygen erve hebben in der wateringen voirscr., dan elcx sal betalen met-mets gelijck, mer des so sullen die heerscippen huer uut- geleyde geit machtich wesen weder in te winnen mitten scepenen in hueren ambochte, ende die stede mit1hoiren scepenen binnen der stede na den dijckrechte, ende die heer scippen sullen der poirteren lant, dat in hoiren ambochte gelegen is, moegen leveren, ende die stede sal dairaff doen als voirscr. staet. Ende off die heerscippen niet en betailden binnen der tijt voirs., so sal onse dijcgrave mitten geswoeren huer goede dairvoir moegen berijden als gewoenlic is. Ende wair dat sake dat yemant van den heerscippen boven dat hij bereden sal wesen cracht dede, so sal onse dijcgrave dat an ons off onsen Raide van Hollant brengen, ende so sullen wij hem sijn uutgeleyde geit weder doen geven ende dairtoe voir sijnen cost so vele, als him bi onsen raide toegeset sal worden, ende dan, so sullen wij bliven an alsulck recht, als onse dijc grave van onser wege op den onwilligen gevoirdert heeft off voirderen sal. Ende off hij gebreck hadde an onser stede van Reymmerzwale voirs., so sal hij desgelicx doen ende wij sullen hem doen betalen in der manieren voirscr. Ende als van den quaden lande, dair wij onse schot ende onse dijcgrave sijn uutgeleyde gelde niet gecrijgen en connen, so hebben wij hem gegonnen van gracien wegen dat zij dat quade lant in den Wilden moer alsoet behoirlic is gebosemt te wesen, gelijc dat eerst bedijct was, ons leveren ende overgeven sullen des, so sullen wij huer ambocht doen corten uut onsen boucken in manieren, dat zij huer vrij desgelijcx corten sullen, off zij moegen dat quade lant behouden ende betalen ons dairoff onse schot mitten afterstalle ende onsen dijcgrave sijn uut geleyde geit. <3X Item, so sullen wij alle jaere ordineren twee van onsen raide off meer die trecken sullen tusschen den eersten dach van Maerten ende den lesten dach van Meye opter dijckaesen voirs. om te oversien die ordinancye, die aldair gemaict is, dairmede dat men dat lant sal moegen houden tegen den toe- comende winter, ende 2of dairin niet also versien waere als nutte ende oirboirlic waere voir onse lant voirs. 2), so sal dan 1Hs. had hierna eerst, doorgehaald hueren. 2) Hs. heeft de woorden van: ende, tot: voirs. in margine geschreven.

Archief | 1958 | | pagina 92