67 bi dien ende bi onsen dijcgrave ende geswoeren alsoe voirsien ende alsulke ordinancye dairop gemaict worden als nutte ende behoirlic wesen sal voir onse lant voirscr., ende 1onse dijc grave mitten gesworen sal gehouden wesen alle jaere sijn gebode te doen op den dijck voir halff Maerte ende terstont, nadat die gebode geleyt sijn, so sal een ygelic sijn werck an- nemen ende dat terstont maken off doen maken om, te vollen gemaict na den gebode, voir sinte Jans dage te midsomer 2) dat op te leveren. Wairt oick dat die dijck dan niet gemaict noch opgelevert en worde, so sal onse dijcgrave dair invallen ende doen den dijck opmaken bij den geswoeren ende dieghene, die den dijck toebehoirt ende sculdich was te maken, sal dan den arbeyder loenen off zijne gemoede hebben, ende en doet hij des niet, so sal onse dijcgrave des arbeyders gemoede hebben ende zijn uutgeleyde geit weder inpanden, als dat gewoenlic is. Item3), alle die prochien, gelegen in der wateringen voirs. ende die niet verhevent en sijn binnen VII jaeren lest voirleden, die sal men verhevenen tusschen dit ende half Meye naestcomende, ende dat dairenteynden doende te 4wesen van VII jair tot VII jair5) na rechte ende cuystuyme van onsen lande. Ende wairt dat hierin enich gebreck geschiede off dat yemant enich wederstoet dairin dede, dat wouden wij an den overhoirigen doen verhalen ende corrigeren als an denghenen, die ons van den onsen vercorten woude, want wij overmits die gebreke van der heveningen voirscr. van onsen schote ende onse dijcgrave van sijnen uutgeleyden gelde groetelic dairbi vercort worden. <5X Item6), so en sal onse dijcgrave van ghenen wercke, dat men in der voirs. wateringe out off nyeu maken sal, scho- linge setten noch hebben, mer des so sal 4) hij, omdat hij gheen profijt en heeft anders dan sijn ban ende boeten, hebben voir sijnen cost ende arbeyt om den geswoeren ende clerck mede te loenen van elcken gemete alle jaere twee engelsche, ende die sal hij alle jaere hebben ende opbueren in die eerste reke- ninge, die men van den lande doen sak <(6X 7) Item, so en sullen wij noch onse nacomelinge gheen dijcgrave setten, hij en sal een geboirtich eerbair goet man 1Hs. had hierna eerst, doorgehaald onse geswoeren ende. 2) 24 Juni. 3) Hs. heeft in margine, wel abusievelijk Ve artikel. 4) Hs. heeft dit woord boven de regel geschreven. 5) Hs. heeft hierna, doorgehaald toe. 6) Hs. heeft in margine, wel abusievelijk Vie artikel. 7) Hs. heeft in margine, wel abusievelijkVile artikel.

Archief | 1958 | | pagina 93