68 wesen, geboiren uut onsen lande van Zeelant, wail gegoet in der wateringe voirs., ende dat niet te lijve geven noch laten beleenen mit eenigen gelde. Ende sullen oic dieghene, die: voirtan onse dijcgraven wesen sullen, enen eedt doen dat zij op onse dijcgraefscip gheen geit gegeven noch geleent en hebben bij hem noch bi nyemande anders. Oick, so sullen zij zweren, als zij den dijck annemen, dat zij onse lants oirbair doen sullen sonder hemselven in eniger manieren dairin te soucken. Ende wairt sake, dat wij bij versuymenisse off ver- ghetentheit yemant onse voirs. dijcgraefscip bevalen boven dese ordinancien, soe en sal men nochtan niet gehouden wesen dien dijcgrave mit onsen brieven, die hij alsoe vercregen hebben sal, te ontfangen, ende dieghene, die dat alsoe vervolcht heeft, en sal after die tijt tot ghenen dagen dickgrave wesen moegen in onsen lande van Zeelant. Ende des, so sal onse dijcgrave in der manieren voirs. enen onderdijcgrave moegen setten, die hem genougen sal, hij sij geboirtich off ongeboirtich, om onse voirs. dijcgraefscip te regieren in aire manieren, als andere dijc graven voir hem gedaen hebben ende desgelijcx so sal hij die gesworen moegen nemen, zij sijn geboirtich off ongeboirtich. <7>. Item, om oirbair van onsen dijckaedsen voirs. ende overmits dat dieghene, die breetste dairin gegoet sijn, behoirlic is te weten hoe dat die dijckaedse geregiert ende bewairt wort, so consenteren wij van graden wegen dat here Jan van Cru- ningen mit den sijnen, onsen dijcgrave, nomen sal enen per soen, nutte ende oirbairlic wesende, tot geswoeren in der wateringen voirs., desgelijcx here Florys van Haemsteden twee, die here van Lichtervelt een, die rentier van Crabbendijck een, Adriaen van Reymerzwale mitten zijnen een, Jan van Haemsteden mitten sijnen een, Jan Henricx zoen van den Oisterlande mitten sijnen een, ende die stede van Reymerzwale twee, welke personen, genoemt sijnde bi den heersscippen voirs., onse dijcgrave eeden ende setten sal geswoeren te wesen mit anders dieghene, die hij dairtoe van onsen wegen geswoeren te setten heeft in der wateringen voirscr. een jair lang ge- duerende, ende die alsoe voirt van jaere te jaere te vernuwen ende te vernomen, ten waere off dieghene, die dairaff genoemt zijn ende onsen dijcgrave nutte dochte, dat zij bliven souden, soe soude men die dan dairtoe laten blijven ende weder van nyeus eeden in der manieren voirscr. <8). Item, soe en sal nyemant van allen den heerscippen offte die edele, die in onse voirscr. wateringe gegoet2) off 1Hs. heeft dit woord boven de regel geschreven. 2) Hs. had hierna eerst, doorgehaald: sijn.

Archief | 1958 | | pagina 94