72 viertich gemeten lants in der voirscr. dijckaedse ende wate- ringe, als van ouds gewoenlic is, mer waert sake dat yemant enich werck opten dijck olf dat die gemeen wateringen angaet angenomen hadde, dat hij niet en maecte ende dairom onse dijcgrave opten dijck comen moeste, soe sal hij zijnen ende den gezworen coste opten arbeyder, die zijn werk niet gemaict en hadde, moegen rekenen. <5). Item sal dieghene, die onderdijcgrave wesen sal in onsen dijcgraefscip voirscr., gehouden wesen enen eedt te doen als hij die dijcgraefscip annemen sal, dathij onse voirscr. dijckgraefscip wail ende trouwelic sal bedienen, regieren ende bewaeren tot oirbair ende profijte van den lande, als dairtoe behoirt ende een goet, getrouwe dienaer sculdich is te doen. <6>. Item wairt, dat yemant enich 1verboden werck an den dijck name anders dan die hantveste uutwijst, dair hij an ver- bueren soude III lb., soe verclaeren wij dat die boete wesen ende blijven sal X lb., diewelke onse dijcgrave inwinnen sail na inhout onser hantvesten voirscr. <7>. Item, so verclaren wij dat men voirtan onsen dijcgrave gheen dijck anschatten en sal soe verre als die yemant annemen wil om gelt te maken. <8>. Item, soe en sal nyemant voirtan, wie hij sij, korven liggen in sluysen off in huelen off naerder moegen visschen dan op X roeden der sluyse off huele als die sluyse dragen, ende dat mit gaerne 1) 2), noch gheen hoefden steken in enigen waterganc, op die boete van X lb. alsoe dicke ende menich- werven, als zijt deden. Ende omdat wij dese verclaringe ende alle pointen voirscr. onsen ambochtsheerscippen, leenmannen, steden ende goeden luyden, die geseten ende gegoet sijn in der dijcgraefscip ende wateringe voirs., volcomelic houden ende van enen ygeliken gehouden willen hebben tot ewigen dagen, soe hebben wij des te getuyge desen brieff doen besegelen mit onsen zegel, hieran gehangen. Gegeven opten Xen dach in Merte a° XXXVIII secundum cursum curie. Bi mijnen heere den hertoge, grave van Hollant etc. C. Vriese. (Opeenvolgende gelijktijdige afschriften. Algemeen Rijksarchief, Leen- en registerkamer van Holland, Register Philippus B, 14321460, Cas K, fol. 3941 vo). 1Hs. heeft hierna, doorgehaald werck. 2) Verwijs en Verdam, a. w. II, k, 892, noemt gaern ook in de be tekenis van nethelemaal duidelijk is de zin echter niet.

Archief | 1958 | | pagina 98