XI Zoölogisch Museum te Amsterdam verkrijgt ons Museum een serie uit de Wester-Schelde opgeviste zoogdierresten in ruil voor preparaten van uitheemse amphibia, reptilia en zoog dieren, die in een Zeeuws museum niet thuisbehoren." „Het gaat bij dit alles om gegevens over het ontstaan van Zeeland gedurende het laatste millioen jaren, nl, om de resten van land- en zeedieren, die hier vóór en tijdens het IJstijdperk in sterk wisselende klimaatsverhoudingen en bij zeer uiteen lopende waterstanden geleefd hebben." „Op het einde van het IJstijdperk (Pleistoceen) heeft Zeeland waarschijnlijk deel uitgemaakt van het toendragebied, dat zich tussen de gletschers van Scandinavië/Engeland en van de Alpen uitstrekte. Van de dieren, die in de toendra- vlakten door de toenmalige mensen gejaagd werden, eerst mammoeten, later paarden en rendieren, zijn skeletresten in Zeeland aangetroffen. Wapens of werktuigen van de collec tieve jagers dezer cultuurperiode, het Laat-Palaeolithicum, zijn in Zeeland echter nog niet gevonden." „Toen vervolgens de verspreide dennen- en berkenbosjes van de toendra bij het zachter en vochtiger worden van het klimaat vervangen werden door gesloten loofbossen, moesten de mensen zich aanpassen aan ander voedsel, andere omgeving en ander klimaat. Het resultaat dezer aanpassing is (althans volgens sommige archeologen) de Mesolithische cultuur. Kleine stukjes behakte (maar niet geslepen) vuursteen zijn vrijwel de enige cultuurresten, die uit dit tijdvak tot ons gekomen zijn. Zulke vuurstenen werktuigjes nu zijn door ir. J. A. Trimpe Burger, wetenschappelijk ambtenaar van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek, in 1957 aangetroffen bij een opgraving te Aardenburg. Deze bewoning is op goede gronden c. 5000 jaar v. C. gedateerd. Door deze ontdekking is een geheel nieuw hoofdstuk aan de prehistorie van Zeeland toegevoegd. In dit stadium verkregen de mensen hun dierlijk en plantaardig voedsel nog geheel door jagen, vissen en verzamelen." „Pas in het daarop volgend cultuurstadium, het Neolithicum, treden landbouw en veeteelt op. Het voorkomen van aarde-

Archief | 1958 | | pagina 9