10 opeisen, is dit hier niet het geval. De krullen zijn hier kleiner gebleven bovendien worden zij binnen de muts gedragen en zijn slechts gedeeltelijk zichtbaar, omdat de kantenstrook met de karkas er enigszins voor geschoven is. Hierdoor komen ook de bellen niet voldoende tot hun recht. De muts staat dieper op het hoofd, en ook overigens is de stand minder mooi. Want in plaats dat deze van voren langs de schouders en gedeeltelijk over de borst valt, zodat de schouders door de muts worden omhuld, krijgt zij ter hoogte van het oor een knik, waardoor de sluier langs de schouders geheel op de rug hangt. Wanneer de meisjes ongeveer 14 jaar waren, gingen zij deze muts dragen. Vroeger droeg men door de week ook wel een gehaakte muts met een oorijzer, maar tegenwoordig draagt men meer platte mutsen die de naam van platjes hebben. De capothoed wordt nog wel gedragen, maar deze is nu altijd zwart met kraaltjes of veertjes men noemt dit het kipje. Een halve eeuw geleden kende men nog winter- en zomerhoeden deze laatste waren dan zeer licht van kleur en rijk van opmaak. Het is bekend, dat in de 18e eeuw. in Schouwen en Tolen de meekrapcultuur op grote schaal, en in mindere mate ook op Noord-Bevenland, werd uitgeoefend. Het is echter opmer kenswaardig dat van een belangrijke evolutie in de sieraden in Schouwen en Duiveland, anders dan op beide andere eilan den, waar men in de eerste helft der vorige eeuw reeds sieraden kende, die uitgesproken bijzonder waren, niet kan worden gesproken. Ook de gouden spelden, die men bijna nooit meer ziet dragen en boven op het hoofd voorkwamen, zijn weinig spectaculair. In de rouw waren deze zwart evenals de kralen, en dan bengelden aan het oorijzer ook de gebruikelijke rouwklokken, zoals in Walcheren, maar hier waren zij ook wel met zilver gemonteerd. De mutsen waren dan van batist en kant kwam er niet in voor. De zware rouw duurde twee jaar met zwarte kleren en werd gevolgd door een lichte rouw met grijze kleren, die een jaar duurde. Evenwel zal er ook nog wel een andere graad van rouw zijn geweest en zal er ook wel verschil in de duur geweest zijn ten opzichte van naaste en verder familieleden. van rouw zijn geweest en zal er ook wel verschil in de duur geweest zijn ten opzichte van naaste en verder familieleden. C. De kinderdracht Hiervan is ons niets bekend wij moeten volstaan met de vermelding, dat in een enkele boedel een kinderstiklief wordt

Archief | 1959 | | pagina 24