29 type van het schuifslot is zuiver Zeeuws en het voorkomen hiervan in dit overigens geheel afwijkende costuum is op het eerste gezicht raadselachtig. Men bedenke echter dat koralen colliers van oudsher ook in de burgerdracht zeer algemeen zijn gedragen, zodat de aanwezigheid bij het Hulster costuum op zichzelf geen bevreemding behoeft te wekken, als is de be naming wel zeer merkwaardig. Dat men zich van een uitgesproken Zeeuws collier heeft bediend laat zich verklaren door de aanwezigheid van plaat selijke, althans in deze gebieden woonachtige kooplieden tot wier rayon dit drachtengebied behoorde. Zij kwamen met hun voorraad sieraden in geheel Zeeuwsch-Vlaanderen bij de mensen aan huis en uiteraard was deze voorraad aan de heersende behoeften en smaak aangepast. Zij waren daardoor bij de bevolking volkomen ingeburgerd en voor kooplieden van buitenaf was geen afzetgebied. De draagster van het Hulster costuum was dus op deze handelaars aangewezen. Daarbij hebben zij de gangbare vorm geaccepteerd, maar de uitvoering in geringe mate naar haar eigen smaak weten te beïnvloeden, zodat een Hulster schuifsteen, hoewel moeilijk, toch altijd nog van de andere sloten is te onderscheiden. Men betrok de sieraden vroeger veelal van de goudsmid Susein uit Hulst. De gouden naald. In de collectie van het Zeeuwsch Genootschap bevindt zich een gouden naald, die tientallen jaren geleden als Hulster sieraad van een juwelier is gekocht (zie afb. 17). Wij menen echter te moeten betwijfelen of deze persoon voldoende met de herkomst bekend is geweest. Deze naald is van het gewone model, maar van meer dan normale grootte, en een sterk Zeeuws karakter kan er niet aan worden ontzegd. De uitvoering is plaatcantille met krullen en noppen en het brede deel is enigs zins ankervormig. Het geheel biedt een rijke aanblik. Naar ons gevoelen echter is dit veeleer een Zuidbevelands of Nieuw- lands sieraad. Bij onderzoek ter plaatse namelijk is ons niet gebleken, dat een dergelijke naald ooit tot de dracht van het Land van Hulst zou hebben behoord. Een tachtigjarige vrouw, die zeer goed van dit costuum op de hoogte is, had daarvan nooit gehoord. Hoeden. Wat de hoeden betreft lijkt er verband te bestaan tussen de kaphoed van het Land van Hulst en die van Axel en Walche-

Archief | 1959 | | pagina 51