34 werd niet gedragen. De kinderkapmantel, die tot de buiten dracht behoorde, was van licht paars katoen met motieven van donkerpaars met wit. C. Rouwdracht Het Hulster costuum kende alleen effen zwart als rouw. Japon en schort waren evenals de doek zwart, zonder ver siering. De bol van de muts was meestal onversierd, soms ook wel geborduurd in kleine figuurtjes in zwart en wit. De slippen waren onversierd en er was geen kant aangewend. Wel werd op de buitenzijde van de slippen een zwart lintje genaaid, dat op enkele centimeters afstand van de rand, even wijdig met deze was aangebracht. Ook het lint om de bol van de muts was zwart, en in plaats van het bloedkoralen collier met gouden slot werden zwarte kralen gedragen aan een zilver slot van sobere uitvoering. Deze rouwsloten bestonden uit een rond middenstuk, waarin een enkele maal een zwarte steen was aangebracht, terwijl twee halvemaanvormige zijstukken het middenstuk flankeerden. Het collier bestond uit vier rijen kralen, die niet altijd van granaat waren doch meestal van zwart glas of steen. Oorbellen waren dan eveneens van zilver (zie afb. 18). Enig verband met de Vlaams-Brabantse klederdrachten treedt aan de dag wanneer wij de Hulster costuums vergelijken met die, welke in de Antwerpse Kempen werden gedragen. Van een algeheel verband kan echter niet worden gesproken, doch sommige onderdelen treft men in beide drachten onder dezelfde benamingen aan, ofschoon de uitvoering ervan toch altijd wel iets verschilt.Bovendien vindt men onderdelen, die in het land van Hulst tot één bepaald type costuum behoren in de Kempen over verschillende soorten costuums verdeeld terug. De Hulster muts met lange slippen komen wij tegen bij de oude dracht der Kempische boerinnen deze werd ver drongen door de inmiddels ook weer zeldzaam geworden cornetmuts. Zij kwam daar voor onder de ons bekende be naming „trekmuts". Deze muts werd slechts bij zeer bijzondere gelegenheden gedragen, terwijl men overigens wel een trek muts droeg, maar dan met korte vleugels, die in visueel opzicht de overeenkomst met de Hulster muts mist. Dr. Paula Ster- kens-Cieters vermeldt in haar boek Volkskleederdrachten in

Archief | 1959 | | pagina 56