36 personen of van sommige geringe plaatselijke verschillen, dan hebben wij de meest voorkomende of meest aannemelijke ver klaring aanvaard. Zo is het voorgekomen dat het bestaan van een zeer oud onderdeel unaniem werd ontkend omdat men er nooit van gehoord had. Door er echter steeds maar weer naar te vragen, werd het tenslotte in de herinnering van een oude vrouw wakker gemaakt en slaagden wij er uiteindelijk zelfs nog in het bewuste kledingstuk met eigen ogen te aanschouwen. Hieruit moge de onvolledigheid van deze bijdragen worden aangetoond zeer zeker zullen er nog gewoonten en onder delen zijn geweest, die niet of onvolledig te onzer kennis zijn gekomen. In die gevallen hebben wij ons niet tot veronder stellingen laten verleiden zonder dit ter plaatse te vermelden. Wanneer wij van enig onderdeel een opsomming hebben gegeven van de kleur, waarin zij voorkwamen, en de stoffen, waarvan zij waren gemaakt, dan zijn deze gegevens aan die boedelbeschrijvingen ontleend die een voorwerp van deze stu die zijn geweest. Het is derhalve niet onmogelijk, dat in overige inventarissen nog andere stoffen of kleuren worden vermeld. Hoewel sedert het verschijnen van de eerste bijdrage vijf jaar zijn verstreken, in welk tijdsverloop de klederdrachten bij voortduring een onderwerp van studie zijn geweest, zijn anderzijds geen bijzonderheden aan het licht getreden die aan vulling van onze vorige bijdragen noodzakelijk of wenselijk maken. Wel willen wij er tot slot nog op wijzen dat er altijd een grote gebondenheid heeft bestaan tussen gewest en zijn bewoners, tot uitdrukking komend in de kleding. Dit open baarde zich ook nog in de 20e eeuw, wanneer men bij ver huizing het eigen costuum verwisselde voor dat van zijn nieuwe woonstreek. Men trof dit verschijnsel echter vaker aan bij vrouwen dan bij mannen omdat deze laatsten eerder tot het burgercostuum neigden. Zo zijn bv. gevallen bekend waarin Walcherse vrouwen bij verhuizing naar Zuid-Beveland van costuum verwisselden. Een ander geval betreft een Kad- zandse, die toen zij op Walcheren ging wonen de Kadzandse dracht trouw bleef, doch haar kinderen in Walchers costuum kleedde.

Archief | 1959 | | pagina 58