IX langrijk gewassen pentekening van een wijnkelder te Goes, c. 1800, door J. Vermaat, die werd aangekocht, twee teke ningen in kl„ voorstellend Rouaanse kaai en woning van de equipagemeester der O.I.C. te Middelburg, c. 1800, z. n., een aantal tekeningen van het huis Lange Delft I 25/26 aldaar, eigendom van mr. J. F. Bijleveld, c, 1870, en portret van ds. Gillissen, Middelburg 18351845, door J. Lievense, z. j., die werden geschonken. De conservator der afdeling Vóór - en vroeghisto- rische voorwerpen zond het volgende verslag in In het verslag van twee jaar geleden (Archief 1957 p. VIII) was sprake van een werktuig, vervaardigd uit hertegewei. De heer G. Elzinga (Gemeentemuseum, Arnhem) heeft dit voorwerp nader onderzocht en kwam tot de conclusie, dat het vervaardigd is uit gewei van een eland (Alces alces (L)); datering bleek nog niet mogelijk. Ten aanzien van het gebruik van het werktuig is nog de mening verdedigd, dat het als kouter van een primitieve ploeg gediend heeft1). Dr. J. E. Bogaers heeft tijdens het Oudheidkundig Congres te Amersfoort in januari 1959 een nieuwe lezing gelanceerd van het opschrift op het Romeinse altaar met de drie matronen, welke voorstelling o.a. te Trier en in Frankrijk analoga heeft. Ir. J. A. Trimpe Burger publiceerde „Onderzoekingen in vluchtbergen, Zeeland" (Berichten van de rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonderzoek, 8, p. 114157), en brengt daarin verslag uit over zijn eigen opgravingen in Zeeuwse bergjes alsmede over gegevens, door Uw conservator tot zijn beschikking gesteld. Hij geeft tevens een samenvattend kritisch overzicht over de nog geenszins opgeloste problemen van datering en aard dezer bergjes. Betreffende de Geschiedkundige voorwerpen en zeldzaamheden is geen verslag ingekomen. Melding kan echter worden gemaakt van een klok van c. 1840, geschonken door de gebroeders Van Langeraad. 1) In Westerheem VIII p. 15-16 heeft de heer Elzinga hierover nader bericht (noot bij de correctie).

Archief | 1959 | | pagina 7