X De conservator der Zeeuwse klederdrachten be richt het volgende Het afgelopen verslagjaar stond in het teken van vele en belangrijke aanwinsten. Naast voorwerpen, die of van minder belang of reeds in de collectie vertegenwoordigd waren, wer den zeer belangrijke costuum-onderdelen door schenking en aankoop aan de verzameling toegevoegd. Waar de aanwinsten een getal van ongeveer 150 stuks belopen, is het niet doenlijk hiervan een volledige opsomming te geven, zodat wij moeten volstaan met het noemen van de meest belangrijke. Wij kwamen dan in het bezit van Een geschilderd portret van een boer in Nieuwlands cos- tuum uit het midden der vorige eeuw. Een zeldzame manteline, behorende tot het vrouwencostuum van Kadzand uit het eind der vorige eeuw. Een fraaie en zeer zeldzame beuk van brocaat van de R.K. dracht van Zuid-Beveland uit de 18e eeuw, zoals deze bij het stiklief werd gedragen, alsmede een roodzijden doek met borduurwerk, Oosters van uitvoering (begin der 19e eeuw). Een zeer zeldzame muts van Antwerpse kant met restanten- van motieven, welke ontleend zijn aan de kerkelijke kanten. Walcheren, midden vorige eeuw. Kanten mutsen van R.K. en Prot, Zuid-Beveland (waar onder kindermutsen), Noord-Beveland, Kadzand, Axel (bur gerdracht) en Zaamslag. Hoeden en kaphoeden uit alle delen van Zeeland, alsmede verschillende kinderhoedjes, o.a. het zeldzame kinderhoedje, behorende tot het taber costuum van R.K. Zuid-Beveland. Voorts doeken, beuken, overdoeken, rokken, jakken en fournituren, terwijl de kinderkleding in de vorm van doop- en andere mutsen eveneens belangrijk werd aangevuld. De collectie sieraden werd verrijkt met een paar gouden zgn. prikkelbellen van Nieuw- en St-Joosland, omstreeks 1890. Van mevrouw Kindermann-de Graaf ontvingen wij een pop in Protestants Zuidbevelands costuum met gouden sieraden. De heer J. E. J. Jurry te 's-Gravenhage schonk een merklap in lijst, het borduurwerk uitgevoerd in wol door Saraah Diele- man te Hoek in 1879, voorstellende een meisje met een hond.

Archief | 1959 | | pagina 8