afbeelding van een zinnebeeldig grafmonument van Mr. Pieter Paulus, geboren te Axel 1753, overleden 1796, staatkundig schrijver, president van de Nationale Vergadering in 1796, door J. C. Bendorp 1797, werd aangekocht. Uit het door de conservator der afdeling vóór- en vroeghistorische voorwerpen ingezonden verslag wordt het volgende medegedeeld: De Heer W. G. F. Schroevers, biol. cand. en fluitist, heeft de uit een scheenbeen vervaardigde fluit die in 1959 als geschenk werd ontvangen uit musicologisch oogpunt in studie. Wetenschappelijk onderzoek en uitleningen: Ir. J. A. Trimpe Burger te Amersfoort heeft alle nog niet eerder gepubliceerd Romeins materiaal uit ons museum ter bestudering en beschrijving in leen. Dr. J. J. Butler te Groningen bestudeerde vier bronzen voorwerpen, indertijd door wijlen J. A. Hubregtse in de duinen te Haamstede ver zameld. Een hiervan is inmiddels reeds gepubliceerd: J. J. Butler. The bronze pin from Haamstede, Palaehistoria 1956, 5, p. 7376; idem, De geoogde knopspeld van Haamstede, Westerheem 1958, 7, p. 1418. Door ziekte van de conservator kon voor de afdeling geschiedkundige voorwerpen en zeldzaamheden geen verslag worden opgemaakt. Van de aanwinsten komen voor bijzondere vermelding in aanmerking: 1. een mahoniehouten hangklok uit de eerste helft van de vorige eeuw, gelegateerd door wijlen mej. J. M. v. d. Plassche te Aardenburg. 2. een borduurwerk in lijst, voorstellende Koning Willem III, ge schonken door Mevr. J. Maring te Souburg. Naar de tentoonstelling Nederlands zilver 18131960, welke van 15 december 1960 tot 19 februari 1961 in het Gemeentemuseum te 's-Gravenhage werd gehouden, werd een zilveren soepterrine met blad, vervaardigd door de zilversmid T. G. Bentveld, ingezonden. De conservator der Zeeuwse klederdrachten bericht het volgende: De in het verleden geuite wensen met betreking tot vernieuwing en betere expositie der klederdrachten konden uiteraard niet worden ver wezenlijkt. De komende reorganisatie van het museum wettigt echter de hoop, dat dit spectaculaire onderdeel der verzamelingen in de naaste toekomst op een moderne en aantrekkelijke wijze zal kunnen worden opgesteld. In dit verband stemt het tot voldoening te kunnen constateren, dat in het depot een belangrijke voorraad aanwezig is. In het afgelopen jaar werden enkele kledingstukken vernieuwd, terwijl de gouden sieraden opnieuw werden gekleurd, waardoor zij een aantrekkelijker aanzien hebben gekregen. X

Archief | 1962 | | pagina 10