gelse leger op de been werden gebracht nadat Eduard in de eerste dagen van september het beleg voor Calais had geslagen. Deze versterkingen zouden ter inscheping naar Sandwich worden gestuurd, alwaar de soldaten op 15 oktober moesten verzameld zijn 71 In de gewesten van Margareta waren intussen veranderingen gaande. De 7e september 1346 vaardigde keizer Lodewijk een aantal charters uit waarin hij alle privileges van Henegouwen, Holland, Zeeland en Friesland erkende en beloofde dat die landen onafscheidelijk zouden zijn. Verder verkondigde hij dat zijn oudste zoon Lodewijk al diens rechten op deze landen aan zijn jonge broer Willem had overgedaan, waarbij hij Marga- reta's benoeming als gouvernante bevestigde72!. Toen Margareta op 24 september te Bergen was droeg zij haar autoriteit over op haar zoon en beval haar onderdanen deze te gehoorzamen 73). Daarna, om een einde aan de wrijving met haar zuster Philippa te maken, nodigde zij haar uit tot een conferentie. Deze werd van 12 tot 17 oktober te leper gehouden 74) en had een overeenkomst tot gevolg. Naar het schijnt 75stemde Philippa ermee in alle vijandelijkheden te staken totdat zij de documenten kon tonen, waarop zij haar rechten grondvestte. Nadien volgden nog onder handelingen tussen Margareta ener- en de stad Gent anderzijds, en wel van 20 tot 24 oktober te Ath 76) en begin november te Oudenaarde 77). Ondanks deze onderhandelingen bleef het invasie-spook echter rond waren. Op 22 oktober werd de bode Jan Symoens'sone, op weg naar de in Ath verblijvende Margareta te Biervliet ontvangen met de tijding dat een grote Engelse vloot het Zwin was binnengelopen. Hij zond onmiddellijk een boodschapper uit om in Sluis, Damme en Brugge nadere inlichtingen te verkrijgen. Na ontvangst daarvan zette hij zijn reis naar Ath voort en hield de gravin terug van haar voorgenomen reis naar Zuid-Beveland 78 71) Rymer, II. p. 205: „...Homines sui praedicti bene muniti sint, apud Sandwicum die Dominica, quintodecimo die Octobris proximo futuro ad ultimum, prompti et parati ad transfretandum ad nos...". 72) Van Mieris. II. p. 726729. 73) Van den Bergh, Gedenkstukken. I. p. 165168. 74) Rekeningen Gent, III. p. 60. 75) Het in Bergen bewaard gebleven charter is vrijwel onleesbaar en zwaar be schadigd. Zie J. C. de Jonge, a.w. p. XXVII, en Devillers I, p. 278. Zowel Lucas als Waller Zeper deden vergeefse pogingen het te lezen. Zie Lucas, a.w. p. 559 nr. 156. 76) Rekeningen Gent, III p. 6. 77) Ibidem, III p. 61-62. 73) Lucas, a.w. p. 538 n. 40: „Item, des maendaghes vor Sente Svmons ende Iuden dach 23 October 1346) so voer Jan Symoens sone tot mire vrouwen der keyserinnen tot Aet omme miere vrouwen te sprekene van den parlemente van 115

Archief | 1962 | | pagina 129