Uit het voorgaande relaas valt op te maken dat in de onrustige en on zekere tijden in deze landen sinds het sneuvelen van graaf Willem IV in september 1345 voortdurend de vrees voor een Engelse aanval op Zeeland heeft bestaan, zowel in Zeeland zelf als in Henegouwen. Deze telkens weer oplaaiende vrees vond zijn oorsprong in de aanspraken van de Engelse koning voor zijn vrouw op Zeeland. Het sturen van waarschu wingen aan Margareta van Beieren en het zenden van boden naar Vlaan deren en via Middelburg terug naar Den Haag werden gestimuleerd door de telkens weer plaatsvindende Engelse samentrekkingen van schepen en troepen aan de Zuid- en Zuidoost-kust van Engeland en de Noordkust van Vlaanderen in de jaren 1345 en 1346, toen Albion tegen de Franse tegen stander voortdurend in het offensief was. De komst van het Beierse huis alhier in de persoon van Margareta is, zo niet veroorzaakt, dan toch ten zeerste verhaast door dat Engelse zwaard-van-Damocles, dat in de door vrees ingegeven verbeelding van vele tijdgenoten in die jaren boven Zeeland heeft gehangen 79 Duvenee. Daer vereeschede Jan Syraons sone te Biervliet dat die Enghelse waren comen int tSwin wel met CC scepen met ghewapende volke omme tlant van Zeeland te bestokene daer hi sende enen bode met enen perde ter Sluus, ten Damme ende te Brugghe omme te provene wes die Enghelse wille hadden te doene ende die bode die verbeide Jan Symons sone te Ghent omme miere vrouwen te ondersegghene in die selve reyse tstaen daeraf. 79) Zie bijvoorbeeld ook: Gosses-Japikse. Handboek tot de Staatkundige Geschie denis van Nederland, dl. I. (1959). p. 174; R. R. Post. Geschiedenis der Neder landen. II. (1935). p. 11, en J. G. de Jonge. Verhandeling etc. (1817). p. 62 en 64. Of in die tijd al een zo goed georganiseerd stelsel van berichtgeving en beveiliging bestond als in de Bourgondische tijd voor de gehele kust van het Marsdiep tot de Wielingen is niet te bewijzen. Zie voor dit stelsel: P. J. Blok. Philips de Goede en de Hollandsche steden in 1436. (Meded. Kon. Ak. van Wetensch, afd. Letterk. dl. 58 serie B 1924). p. 45 vlg. 116

Archief | 1962 | | pagina 130