recht, aldus de memorie van toelichting, een gevolg zijn van grondeigen dom; aan sommige heerlijkheden was echter recht van aanwas verknocht zonder dat de heer grond in eigendom had. In het vorige hoofdstuk zijn de gevolgen van de wetgeving na 1798 behandeld voor de heerlijke rechten in het algemeen. Behalve de daar behandelde wetten en besluiten dienen ten aanzien van het recht van aanwas op deze plaats nog besproken te worden enkele artikelen van de Code Napoléon en het decreet van 11 januari 1811. In Brabant en Zeeland werd de Code Napoléon ingevoerd op 1 januari 1811, in de rest van Nederland enige maanden later. Voor ons onderwerp zijn van belang de artikelen 538, 556 en 557, die vergeleken kunnen wor den met respectievelijk de artikelen 577,651 en 652 B.W. Zij luiden als volgt: Art. 538: Les chemins, routes et rues a la charge de l'Etat, les fleuves et rivières navigables ou flottables, les rivages, lais et relais de la mer, les ports, les havres, les rades et généralement toutes les portions du territoire frangais, qui ne sont pas susceptibles d'une propriété privée, sont considerés comme des dépendances du domaine public. Art. 556: Les atterrissements et accroissements qui se forment succes- sivement et imperceptiblement aux fonds riverains d'un fleuve ou d'une rivière, s'appellent alluvion. l'Alluvion profite au propriétaire riverain, soit qu'il s'agisse d'un fleuve ou d'une rivière navigable, flottable ou non... Art. 557II en est de même des relais que forme l'eau courante qui se retire insensiblement de l'une de ses rives en se portant sur l'autre: le propriétaire de la rive découverte profite de l'alluvion, sans que le riverain du cóté opposé y puisse venir réclamer le terrain qu'il a perdu. Le droit n'a pas lieu a l'égard des relais de la mer. Vrijwel gelijktijdig met de invoering van de Code Napoléon in Brabant en Zeeland, vaardigde Napoleon op 11 januari 1811 een decreet uit dat handelde over de administratie en het onderhoud van de polders. Hoewel voor het gehele keizerrijk van kracht, had het in het bijzonder betrekking op de gebieden die aan de Noordzee gelegen waren, zoals blijkt uit de tekst van art. 2. Art. 1: Les schoores, ou terres en avant des polders, qui sont couvertes et découvertes par la marée, sont comme lais et relais de la mer, aux termes de l'article 538 du Code Napoléon, des dépendances du domaine public. Art. 2: Tous particuliers, corps ou communautés qui prétendaient droit a des terres de la nature définiés par l'article Ier, dans les départements de 23

Archief | 1962 | | pagina 37