De Mevere l) acht in navolging van de meeste schrijvers verkrijging van zakelijke rechten, die niet in de wet geregeld zijn, niet mogelijk. Als argument voert De Mevere onder meer aan het feit dat er geen algemene regelen voor het vestigen van zakelijke rechten gegeven zijn, maar dat voor ieder recht afzonderlijk de wijze van ontstaan wordt gegeven. Als historisch argument wordt art. 973 van het ontwerp van 1820 genoemd, dat het vestigen van niet geregelde zakelijke rechten eenvoudig verbiedt. Beekhuis2! acht partijen niet bevoegd, naar eigen goedvinden zakelijke rechten, ook buiten de in de wet genoemde, in het leven te roepen. Boven dien vermeld ik hier dat het ontwerp-Meijers voor een nieuw B. W. in art. 3. 4. 1. 2 nadrukkelijk bepaalt, dat alleen die zakelijke rechten geves tigd kunnen worden die in de wet genoemd zijn. Voor hetgeen volgt ga ik dan ook uit van de stelling dat vestiging van zakelijke rechten die niet in de wet genoemd zijn niet mogelijk is. 1. 2 Wat moet men onder „regelen" van zakelijke rechten verstaan Art. 28 van de ruilverkavelingswet 1954 (art. 12 van de herverkave- lingswet) bepaalt dat de zakelijke rechten die op de onroerende goederen rusten geregeld of opgeheven worden. Of onder het begrip „regelen" in de overeenkomstige artikelen van de ruilverkavelingswetten 1924 en 1938 ook al opheffen is begrepen is weinig interessant, nu het opheffen met name in het artikel is genoemd. Het is dus duidelijk dat de oude zakelijke rechten opgeheven kunnen worden, onder regeling van de geldelijke ge volgen daarvan, door ze niet meer op te nemen in het plan van toedeling. Toepassing van deze mogelijkheid tot opheffing is door de wet niet beperkt tot die gevallen waarbij niet-opheffing het totstandkomen van een behoorlijke ruilverkaveling in de weg zou staan. De betekenis van het begrip „regelen" van zakelijke rechten kan men op twee manieren benaderen a. Het regelen van zakelijke rechten houdt in dat de bestaande rechten gehandhaafd blijven, zij het dan dat de mogelijkheid niet is uitgeslo ten dat het bestaande recht, bijvoorbeeld ten aanzien van het object, enigszins gewijzigd wordt; b. Het regelen van zakelijke rechten betekent een veel dieper ingrijpen in het bestaande recht: het oude wordt opgeheven en het nieuwe recht gevestigd door overschrijving van de akte van toedeling. 1) p. 4 e. v. 2) p. 20—21. 29

Archief | 1962 | | pagina 43