herverkavelingsgebieden voor maar eveneens in de normale ruilverkave ling. 2. 1 Het regelen van oude zakelijke rechten die rusten op wegen en waterlopen Enige van de oude rechten die opgenomen zijn in de lijst van rechtheb benden rusten op zijkanten van wegen (plantrecht, recht van grasetting) en op waterlopen (visrecht). Kunnen deze rechten in een ruilverkaveling worden geregeld? Voor de beantwoording van deze vraag moeten wij onderscheid maken tussen: a. bestaande wegen en waterlopen die in het plan van wegen en water lopen gehandhaafd blijven en niet van eigenaar veranderen (object en subject veranderen niet) b. als a, maar die wel van eigenaar veranderen (object verandert niet, subject wel) c. nieuwe wegen en waterlopen, die in de plaats komen van vervallen wegen en waterlopen (object verandert, subject verandert eventueel). In IV. 1. 2 is gezegd dat er van wordt uitgegaan dat onder regelen van zakelijke rechten wordt verstaan dat de oorspronkelijke rechten ge handhaafd blijven zij het dat geringe wijzigingen kunnen worden aan gebracht door overschrijving in de openbare registers van het stuk, waarin dit recht is omschreven. Het regelen van oude zakelijke rechten op de onder a genoemde wegen en waterlopen wordt dan ook mogelijk geacht. Ten aanzien van oude zakelijke rechten die rusten op wegen en water lopen, genoemd onder b, ben ik van mening dat ook hier een regelen van deze rechten mogelijk is. Hoewel de weg of de waterloop aan een andere eigenaar wordt toegewezen, wordt het oude zakelijke recht hierdoor zelf niet gewijzigd; het object blijft immers gelijk of nagenoeg gelijk. Voor het onder c genoemde geval zullen de oude zakelijke rechten die gevestigd zijn op wegen en waterlopen welke in de ruilverkaveling verval len, moeten worden opgeheven en de geldelijke gevolgen daarvan worden opgenomen in de lijst der geldelijke regelingen. Wanneer het oude recht zich uitstrekt over alle zijkanten van wegen of over alle wateren binnen de grenzen der ambachtheerlijkheid dan is het naar mijn mening ook hier mogelijk het oude recht te vestigen op nieuwe wegen en waterlopen (zie ook p. 38 eerste alinea). Beperkt het oude recht zich echter tot met name genoemde objecten dan acht ik het vestigen van dit recht op nieuwe wegen en waterlopen niet mogelijk. Thans dient nog te worden nagegaan op welke wijze het regelen van 33

Archief | 1962 | | pagina 47