Houwing1) is ten aanzien van het moment van de eigendomsovergang van wegen en waterlopen zeer duidelijk: „De eigendomsovergangen, die uit het besluit tot toewijzing voortvloeien, gaan geheel buiten de nieuwe verdeling van het blok en de krachtens deze verdeling plaats vindende eigendomsoverdrachten om. Gedeputeerde Staten, en in geval van beroep op de Kroon de Minister van Landbouw, zenden het besluit van toewijzing aan de hypotheekbewaarder ter overschrijving in de openbare registers. Er vindt, veronderstel ik, dientengevolge originaire eigendomsverkrijging door het openbare lichaam plaats". Dan maakt Houwing mijns inziens een gedachtefout: „De eigendom zal wel pas overgaan door de overschrij ving. Naar het schijnt wacht de hypotheekbewaarder met deze overschrij ving tot de akte van toedeling". Het is toch immers zo dat de overschrij ving wel degelijk plaats vindt art. 623 I. K. verplicht de hypotheekbe waarder opgave van deel en nummer van de overschrijving te verstrekken aan de landmeter-deskundige maar dat, zoals boven reeds is gezegd, de verwerking in de kadastrale leggers wordt uitgesteld tot de kadastrale toepassing van de ruilverkaveling. Ook de overschrijving van de akte van toedeling geeft de hypotheekbewaarder geen mogelijkheid de kadastrale leggers bij te werken. Dit kan eerst geschieden bij de kadastrale toepassing door middel van de Staat 75. Dat deze kadastrale toepassing gelijktijdig gebeurt met de overschrijving van de akte van toedeling is van zuiver praktische aard (art. 415 I. K.). Toch zal naar mijn mening niemand ontkennen dat door de overschrijving van de akte van toedeling de leve ring plaats vindt. Uit het bovenstaande blijkt duidelijk dat er bepaald geen eenstemmig heid heerst ten aanzien van het tijdstip van de levering van de eigendom van wegen en waterlopen. Een feit is dat in de praktijk dit vraagstuk in de diverse ruilverkavelingen verschillend wordt opgelost. Hier is men van oordeel dat overschrijving van het besluit van Gedeputeerde Staten de levering van de eigendom tengevolge heeft, elders dat deze levering ge schiedt door overschrijving van de akte van toedeling in de openbare registers. In beide gevallen verwijst men in de akte van toedeling naar deel en nummer van de overschrijving van het besluit al of niet gepaard gaande met een volledig overnemen van de tekst van het besluit. In het eerste geval verwijst men bij de kadastrale toepassing bij de wegen en waterlopen in de kolommen 23 en 24 van de Staat 75 in de regel naar deel en nummer van de overschrijving van het besluit van Gedeputeerde D p. 135. 35

Archief | 1962 | | pagina 49