Staten en in het tweede geval verwijst men in de Staat 75 naar deel en nummer van de overschrijving van de akte van toedeling. Moeten nu de zakelijke rechten die rusten op wegen en waterlopen worden geregeld bij het besluit van Gedeputeerde Staten of door opname in de akte van toedeling? Gaan wij uit van de veronderstelling dat de levering van de eigendom van wegen en waterlopen geschiedt door over schrijving van het besluit dan is het niet zeker of in de akte van toedeling nog beperkte zakelijke rechten ten aanzien van wegen en waterlopen kunnen worden opgenomen. Met Houwing ben ik van mening dat door het openbare lichaam een originaire eigendomsverkrijging plaats vindt door overschrijving van het besluit van Gedeputeerde Staten in de open bare registers. Het opnemen van bedoelde oude zakelijke rechten in het besluit van Gedeputeerde Staten lijkt mij in dit geval de enige mogelijkheid om deze rechten, die rusten op wegen en waterlopen, te regelen. De plaat selijke commissie adviseert Gedeputeerde Staten via de centrale commissie omtrent de eigendom van wegen en waterlopen (art. 79 lid 2). Zij zou dus, gelet op de zakelijke rechten zoals die zijn opgenomen in de lijst van rechthebbenden, Gedeputeerde Staten advies kunnen geven deze rechten op bepaalde wegen en waterlopen te doen handhaven door opname van deze rechten in hun besluit. Een bezwaar van bovengenoemd uitgangspunt is dat de rechthebbende, de ambachtsheer, bij het plan van toedeling weliswaar bezwaar zou kunnen maken tegen het eventueel niet toekennen van een bepaald recht, maar dat de rechter in de herverkavelingsgebieden de Raad van Beroep zich onbevoegd zou moeten verklaren om ten aanzien van wegen en water lopen nog rechten te vestigen. Een voordeel is dat het openbare lichaam, dat bij besluit van Gedeputeerde Staten een weg of waterloop wordt toe gewezen, zodra het een afschrifFvan dit besluit is toegezonden, weet welke beperkte zakelijke rechten op deze weg of waterloop rusten. Een eventueel beroep bij de Kroon kan dan ook mede gebasseerd zijn op deze zakelijke rechten. Veronderstellen wij dat de eigendomsoverdracht van wegen en water lopen geschiedt door overschrijving van de akte van toedeling, dan acht ik het wel mogelijk, hierin beperkte zakelijke rechten op te nemen die rusten op wegen en waterlopen. Het spreekt vanzelf dat deze rechten dan eerder opgenomen moeten zijn in het plan van toedeling. Dan is het zoals Sanders 2) zegt, dat zowel het besluit van Gedeputeerde Staten als het plan 1) p. 135. 2) p. 145. 36

Archief | 1962 | | pagina 50