Ontvangen als geschenken: 1. Fluit met een lengte van 0,185 m, vervaardigd uit een scheenbeen, waarschijnlijk van een schaap, met 1 6 ingeboorde openingen; be schadigd. Vindplaats: Nieuwlande, in het verdronken land van Zuid- Beveland. Leg. et. ded. P. Jasperse te St. Maartensdijk. P. C. J. A. Boeles, Friesland tot de Xle eeuw, 2e druk, 1951, plaat XXX, fig. 17 en plaat XXXIa, fig. 2, geeft afbeeldingen van dergelijke fluiten uit Friese terpen, echter met 1 4 openingen. Datering onzeker (vóór 1530). 2. Middenvoetbeen van een rund met sterk afgesleten glijvlak. Het voorwerp is niet doorboord en kan dus niet als een schaats zijn aan gebonden. Datering: Middeleeuwen. Vindplaats: Zanddijk, gemeente Veere. Leg. et. ded. W. Jobse te Vrouwenpolder. Ten aanzien van de afdeling schilderijen kan worden gemeld dat enige portretten, het genrestukje van A. van de Venne en de allegorische voorstelling van het bestuur van de hertog van Alva in de Nederlanden door de heer N. van Bohemen zijn gerestaureerd. Ontdekkingen betref fende auteurs zijn daarbij niet gedaan. Het Rijk heeft daarvoor, als vroeger, een subsidie verleend. Evenzo zal voor restauratie van schilde rijen in 1960 een subsidie worden verleend. 10 schilderijen zullen worden gerestaureerd. Het volgend verslag zal hierover misschien meer kunnen vertellen. Van de Dienst voor 's Rijks verspreide kunstvoorwerpen werd een belangrijke aanwinst verkregen, nl. het portret van Johan Radermacher, als lakenkoopman en geleerde beide bekend, dat in bruikleen werd ontvangen. Deze was in 1538 te Aken geboren, week uit naar Londen waar hij in 1571 huwde met Johanna Racket. Later keerde hij weer naar Aken terug en in 1599 vestigde hij zich te Middelburg, waar hij 15 februari 1617 overleed. Hij was de stamvader van een familie, die twee eeuwen lang meerdere magistraten aan Middelburg zou schenken. Het portret is in 1607 geschilderd; het staat op naam van Jan van Aken (15521616), wat niet onmogelijk is gezien de jaren, doch minder waarschijnlijk lijkt gezien het feit dat hij toen al jaren zijn vaderstad had verlaten. Rader macher is afgebeeld staande in een portiek met op de achtergrond een paleis; ter rechterzijde een kolom met diens wapen en twee andere, waarnaast zijn spreuk: Artes ingenuae a reneris mea magna voluptas; recreatura labor; pax mea, Christe, manus. Vertaling: De schone kunsten waren van mijn prille jeugd af mijn grote genoegen; de koophandel mijn werk; mijn vrede blijft gij, Christus. VI

Archief | 1962 | | pagina 6