Middelburg, woensdag 2 augustus [180]9. 1809 juli-augustus Vrijdag laatst [28 juli] waren wij en familje met alle de kindren te Domburg, vrolijk en wel. Wij zagen op de duinen wel veel Engelsche schepen, tot 16 toe, maar hadden weynig gedagten. dat het getal binnen korten zoo aanmerkelijk zoude vermeerderd worden. Saturdagmorgen [29] vroeg wierd ik gewekt met de tijding, dat de Engelsche vloot voor de wal was, hetgeen de commandant mij had laaten zeggen. Ik reed dadelijk na de stad en vond daar de confirmatie tot 104 stuks. Dit vermeerderde dien dag nog tot 2 en nadien wel tot 3 a 400, waarvan een 100 tal weer verdweenen is, waarschijnlijk hoger op. Het gros der vloot posteerde zig bij Breezand, een ander deel bij 't Veergaat, het derde bleef westlijk opleggen. Saturdag tegen den avond kwam ik met den geheelen boel in stad. Het guarnisoen trok uit na 't fort den Haak en Veere. De nagt was rustig, de burgerwagten waren in de wapenen, alles in order. Zondag [30] was de vloot alweer nader en landde s'avonds aan 't Bree zand. Osten, met het camp van Westcappel, was daaronstreeks gelegerd, Monnet met de andre troupes in Vlissingen. Het gevegt begon met 't fort den Haak en was schielijk ingenomen. Onze troupes replieerden op Vere en Osten op Vlissingen. Terwijl Middelburg zonder defensie was, ging er een commissie van 't landdrostamptBijleveld, P. G. Schorer, en van Middelburg van Schoor en v[an] d[er] Mandere, na 't Engelsch hoofdkwartier, met een burger officier en een trompetter. Zij zijn er bijzonder wel ontfangen, na veel moeite en fatigues, en bedongen hoofdzakelijk veyligheid van personen en goedren en vrijen uit- en ingang en kwamen eerst maandagmorgen 12 uuren terug. Maandagmorgen [31] vroeg trok men op Vere aan. hetgeen zedert be schoten wierd, blijvende van haare zijde niet nalatig in het beantwoorden. Evenwel Vere ging over bij capitulatie, dingsdag 12 uuren, en het guarni soen krijgsgevangen, hetgeen egter voor het grootste gedeelte zig reeds had geretireerd na Goes over het Sloe. Maandagavond avanceerde een detachement Engelsche tot digt bij Middelburg, bivouacceerde, dog kwa men niet binnen. Alles was in de stad stil en rustig. Dingsdag [1 augustus] kwam een detachement Engelschen door de Noordpoort binnen. Ik zag ze zonder erop te denken, uit de ontbijtkamer 1

Archief | 1963 | | pagina 17