Het wierd provisioneel gearresteerd, maar op eene elendige manier voor 1810 augustus veelen, die door de aanmerkelijke besnoeingen hun bestaan verliezen zullen. Al had ik zin om maire te zijn, vrees ik dat het mij aan den moed mangelen zou om zulk eene administratie te aanvaarden. Nu het zal moeilijk en onaangenaam zijn, voor wie het ook wezen moge. De Wisselbank wierd heden gesloten. Men had het uitgehouden tot op circa 15.000. En nu dorst men het niet langer wagen. Geen wonder, maar ondertusschen alweer een slag voor Middelburg. Nu is dat établisse ment voor altijd genekt, alle de bedienden hunne broodwinning kwijt en de stad nog aansprakelijk als guarandeur. De eene calamiteit verbeid de andre, hoezeer tog dit evenement een natuurlijk gevolg is van de alge- meene calamiteit, door de tiërceering meestendeels veroorzaakt. De pogingen, om met klinkende redenen eenige faciliteit te bekomen in de levering van de gardecótes zijn geslaagt. Men zal nu hierdoor minder presseeren en welligt minder kies wezen. En hier was het eigentlijk om te doen, teneinde alzo een betere classe van ingezetenen te spaaren. Dingsdag 7. Nihil. De commissie tot den eerdienst had in de vorige week haar voorstel aan den Kerkeraad ingedient over het vinden der onkosten voor den dienst, dat mij ook al veel werk verschaft [had] en waarontrent men mijn gemaakt plan volkomen gevolgt had. En nu kwam gistren de Walsche en heden de Engelsche kerkenraad om in dat stuk cause commu ne te maken. Dit zal waarschijnlijk niet kunnen gaan. Evenwel zal men welstaanshalve moeten delibereeren. Woensdag 8. De belasting van alle coloniaale producten in Holland was nu van 50 tot 40 pet. der waarde vermindert, mits de aangifte geschiede voor 15 augustus. Men zegt, dat dit verbaast moeilijk zal vallen en er grote verlegenheid is om contanten. Donderdag 9. Niets dan altoos dezelfde drukte. Vrijdag 10. Als voren. Toen ik met Jan Cees in de wisque na stad reed, scheelde het geen twee duimbreed of ik lag, door het uitspringen van mijn paard, in de sloot. Ik erkende dikwils dezen dag Gods bewarende hand. En waarom niet meer!Ik kreeg een ordonnantie van betaling van 15.000 fr., door de keizer aan den armen toegezegd. Dit was tenminsten eene aangename commissie. Saturdag 11. Ik kreeg berigt, dat den dijk aan de Zuidcraier slegt gesteld 147

Archief | 1963 | | pagina 195