1809 augustus en er was genoegzaam met laag water weer zooveel uitgetrokken als er ingekomen was. De toegangen tot de veste wierden gestopt, om die zo lang mogelijk goed te houden voor het drinken der beesten. In de nademiddag passeerden elf fregatten de stad Vlissingen. Er wierd van weerszijden hevig geschoten. Zij deden het met laag water en stilte, dog voor de wind. Ik zag dit van den stadhuistoren, alsmede eenige bomben wisselen tusschen de campen der Engelschen en Franschen aan de kant van de Zuydwatering. De spraak ging, dat het hoofdkwartier eerstdaags na Goes zou verplaatst worden. Voorts was alles stil en rustig. Er kwamen nog menschen uit Holland, zodat de passage niet geheel gestremd was. De toevoer van ammunitie na Vlissingen ging nog al voort. Er wierden weer in de 20 krijgsgevangene binnengebragt. 's Avonds laat kreeg ik berigt, dat men veel manschappen aan het binnentalu van den dijk tusschen den Platten- dijk van Vlissingen en de duinen had zien werken en opening maken. De nagt stil. Saturday 12. Het binnenwater was op de pijlpaal zeer weynig gerezen. De sluysen tapten af. Met dat al was de rijsing in 't land zeer ongelijk, zoodat men juist op de pijlpaal niet veel kon rekenen. Ik zag van den toren in het talu van den dijk naast den Plattendijk werken. Men scheen te mineeren. Ik was niet zonder schroom voor eene doorsteking casu quo. Van de schepen, die gistren voorbij Vlissingen gezeyld waren, lag er een op de Caloot vast. Er was uit Vlissingen een officier gezonden met een steygerschuit na Parijs. Hij wierd door de Engelschen genomen en de officier krijgsgevangen gemaakt. Er lekte niets van uit. Er wierd dezen dag zeer weinig geschoten, alleen in den nadenmiddag vielen er eenige uit Vlissingen. Uit de Engelsche batterijen was op Vlissingen nog geen schot gedaan. Men dagt en sprak algemeen, dat in korten het bombar dement zou aanvangen. In de stad was het stilder als vorige dagen. Niet veel doortogt meer. Zondag 13. Er viel zeer weynig voor. In de stad minder beweging dan te voren. Ik ging te kerk bij v[an] Deinse, die zeer applicabel en aan doenlijk preekte en bad. Ten 1/2 begon het bombardement van Vlissingen, uit batterijen en schepen. Het wierd hevig beantwoord. Met den donker begon men meer met bomben en vuurpijlen. Het gezigt van den tooren was fraai dog vreeslijk. Er ontstond al spoedig brand, ten 12 in den nagt was zij hevig. Nader bleek het, dat dit de Oostkerk was. Het bombardement duurde 6

Archief | 1963 | | pagina 22