1809 augustus Hetgeen men vermoed had, als of de Franschen den dijk had [den] willen doorsteken, wierd bevestigd. Er gingen nog hedenavond 200 Walchersche werklieden, terwijl de onderhandelingen nog duurden, na Vlissingen om de opening te stoppen. Er wierd bevonden, dat de opening, hoewel niet zeer breed, reeds ses voeten was gegraven beneden hoog water en dat er dezen nagt al vrij wat water door int land gekomen was. Met een hoger wind als zij was en een langer beleg, was het eiland misschien voor altoos bedorven geweest. De redding kwam dus even genoeg bij tijds om dat voortekomen. Er passeerde wijders niets belangrijks dien dag en nagt. Woensdag 16. Nu was men gerust, dat de capitulatie getroffen was. De pointen bleven nog onbekend, alleen dat het guarnisoen krijgsgevangen was. De Engelsche hadden al vroeg de poorten bezet. Er kwamen ver- scheyde berigten uit Vlissingen, dog weynig bepaald en omstandig. Er gingen veele van hier na Vlissingen en doorwandelden zelfs de stad. Het water was dezen morgen 14 duim, 's avonds 141/£. De berigten uit Holland waren ongunstig voor de binnenlandsche rust aldaar, vooral in Rotterdam. In de stad was alles stil en rustig. De kermis bleef nog telle quelle voortduuren. Veel schepen gingen Schelde op. Donderdag 17. Het water 's morgens 15 duim. Er marcheerde reeds een detachement jagers van voor Vlissingen door Middelburg terug. Over de requisitie van paarden had ik veel embarras. Men wilde paarden en betalen, maar de eigenaars wilden die niet geven als tot enorme prijzen, en dan nog niet als gedwongen. Nu wagtte ik een formeele requisitie, hetgeen ik dan ook als verkieslijk voorstelde, boven een halve maatregel, die partieel ongenoegen gaf en mij in verlegenheid bragt. Door tussen komst van [de] balluw wierden nog 14 stuks genomen tot convenable prijzen. Ik reed dezen middag tot St. Aldegonde en zag op die route verscheyde Engelsche campen. Er was veel gevraag na pakhuizen, 's Avonds was er gedugt onweder. Het water was 's avonds 15y2 d. In de stad en elders was het stil en rustig. Vrijdag 18. Het water 's morgens 17 d. Er waren weer 20 Engelsche schepen, apparent transport, int zigt. De Franschen, die tot nu toe in Vlissingen geweest waren, zij [n] tegen 9 uuren uitgetrokken, met militaire honneurs, hebben de wapens op de glacis neergelegt en zijn over Kou- dekerke na 't fort den Haak gemarcheert om ingescheept te worden. Men gaf het getal der krijgsgevangene op op 4600, buiten de zieke en gekweste. 8

Archief | 1963 | | pagina 24