1809 september paarden, die van Goes terug kwamen. Ik kreeg ook weer mijn vorige inkwartiering. In den avond kwam ook lord Chatham terug. Men hoorde veel spreeken van misnoegen der officieren over de expeditie. Indedaad: om met 15.000 man, en meer misschien, van Middelburg na Bath te gaan en dan terug te komen zonder iets, zoveel men weet, gedaan te hebben, dit moest natuurlijk nadenken geven. Men sprak zelf van een geheele evacuatie van alles, van sterken aanmarsch van Fransche troupes, zelfs van door hun met vrugt gedaane attaques, even als of zij weer binnen korten hier wezen zouden. Ik sloeg er voor mijzelf geen geloof aan en hield het nog daarvoor, dat de Engelschen Walchren met alle magt zouden zoeken te houden en Zuid-Beveland, hoewel niet met groote magt, nogthans zou den bezet houden. De tijd zal 't leeren. Heden kwam het jagt van de Commercie uit Holland binnen. Het was met de heer Waterlander gekomen tot over Hellevoet in Overflakké en vandaar was het buiten om herwaerts gestevent. Ten plattenlande waren thans meest alle dorpen in Walchren mede sterk bezet en ook al kerken ingeno men. In de stad was alles wel, hoewel vol volk en woeling, dog 's nagts altoos stil. Het water 17 d. Zondag 3. Heden ging de brief van burgemeester en wethouders aan lord Chatham af over ontslagen te zijn van het bestuur. Wijders viel er niets bijzonders voor. Er was onder de troupes veel ziekte, veele stierven. Men schreef het toe én aan de levenswijze én de manier van cureeren, geheel alieen van de gewoonte van dit land, daar braaken, purgeeren en laaten meestal aan de order was. Het water 16%. Maandag 4. Veel gerugten over geheel of gedeeltlijk evacueeren van Goes en zelf van Walchren. Veele timmerlieden en ander werkvolk waren te Vlissingen aan 't werk. De Engelschen scheenen ook de schepen, die te Vlissingen op stapel stonden, af te willen timmeren. Verbaasd veel embar- ras over de berging der zieken, met den avond evenwel was alles rigtig. Men had al geresolveert tot evacuatie Gevangenhuis, Simpelhuis en Gast huis. Verder Luthersche, Engelsche en Fransche kerken. De gevangene zouden in 't Tugthuis gaan, de simpele arme in 't Ziekenhuis en andre bij familie. Dog het zal waarschijnlijk overbodig zijn door de occupatie van veele ledige particuliere huysen, zo maar het getal der zieken nog niet erger word. Ik was heden moedeloos, daar ik vreesde dat met al de moeite men nog eindlijk generale inkwartiering, ten minsten van zieken, te wagten had. Evenwel door de vigilantie van Somon is alles weer gered. Ik vernam dat 16

Archief | 1963 | | pagina 32