1809 september publicque veyling opgehouden tot 18 stuiv. tiet pond. Evenwel hoorde men nadien, dat zij uit de hand verkogt was. Hetzelfde had plaats met Iersch spek a 12 stuiv. 't lb. Nog verhaalde men. dat Schouwen door de Hollan ders geheel ontruimt was. Zaturdag 23. Heden sprak ik iemand uit Goes. Volgens zijn zeggen moesten er ontrent 2500 man Hollandsche troepen leggen. Men versterkte Bath en maakte een geheele linie langs de Oude Batsche Kaay. Ook daar was het, gelijk hier, zeer druk voor de boeren met rijden en leveren van volk, zoodat het land maar bezwaarlijk naar den eisch konde bearbeid worden. Verders scheen alles daar vrij rustig en wel, eenige militaire vexatiën, die altoos bij zulke gelegenheeden en onder alle troupen ook van wat natie [plaatsvinden], uitgezondert. Hij verhaalde mij, dat toen alle de Engelsche schepen van Bath waren weggezeild, er dadelijk een sloep met Franschen in 't fort was gekomen, dog dat kort daarop een compagnie Hollandsche jagers de passage over het land hadden ondernomen, tot halfweg lijfs door 't water, en dat daarop de voorn. Franschen dadelijk vertrokken waren en zedert door andre Hollandsche troupes gevolgd zijn, die alle aan de zijde van lersche en Wemeldinge zijn overgekomen. De passage uit Goes herwaerts scheen zeer bezwaarlijk. De verandering int Engelsch Ministerie scheen nog geen plaats te hebben, maar gewagt te worden. Wijders viel er hier niets bij zonders voor. Zondag 24 en maandag 25 even weynig. Alleen sprak men van alge- meene vredesonderhandelingen, zelfs van een congres te Middelburg. Er moet in een der Engelsche papieren iets van gestaan hebben. Men zeyde weer, dat Schouwen door de Hollanders geëvacueert was. Het weer was bij uitnemenheid slegt. Er viel zeer veel regen. Er wierd al veel uitgesmokkeld. Dingsdag 26. In een comparitie van de Zaagmolens, voorlede zondag, vernam men, dat de Engelsche een draaybrug wilden leggen aan 't eynde van de Lange Haven, waartoe wij aanvrage voor 't hout hadden. Ik kon hiervan geen denkbeeld maken, tenware voor precautie bij een retraite van Arnemuyden en St. Joosland om spoedig te Vlissingen te zijn. Er liepen allerley gerugten: 1. evacuatie van Goes door de Hollandsche troupes, 2. hervatte vijandelijkheden tusschen Frankrijk en Oostenrijk, 3. toetreding van Rusland tot de coalitie, 4. commotiën in 't noorden van Duitsland, 5. landing der Engelschen te Delfzijl en elders in Holland. 22

Archief | 1963 | | pagina 38