1809 oktober Zondag 1. Nog noteerde ik in voorn, courant het doorzeylen van een Engelsche vloot van 260 schepen, waaronder 30 oorlogschepen, door de Belt. Misschien is het die expeditie, die men zeyde dat nog in Engeland wierd uitgerust en dat men het oog heeft op 't noorden van Duitsland, daar ook niet veel tevredenheid heerscht. Gistren of heden hebben de Engelschen weer een detachement gezonden na Noord-Beveland, waarschijnlijk met oogmerk, om vandaar het transport van levensmiddelen te favoriseeren. De heer Vader, balliuw van Cortgene, is door hun opgeligt en op een oorlogsschip geplaatst. Zo men zeyde, omdat hij daar aanslagen had gedaan van coloniaale producten, derwaerts gezonden, of eigentlijk (want aanslaan kon hij als balliuw niet nalaaten) om zijn buitengewoone vigilantie. door in eigen persoon langs de dijken etc. op het inbrengen te passen en also de aanslagen te bevorderen, hetgeen men misschien oordeelde meer de zaak van cherchers en oppas sers te zijn dan van den balliuw. Zo verhaalt men. Maandag 2. Niets bijzonders als dat de Hollandsche platboomers van Keeten na Bath zeylden. Dingsdag 3. In 't zuid-oosten hoorde men veel schieten. Woensdag 4 wierd dit ook gehoord. Ik ontfing een brief uit Goes, dat de Engelsche schepelingen in de Zuid Craaier veel brutaliteiten hadden aangerigt. Er viel wijders niets bijzonders voor. De heer Vader van Cortgene was nu ontslagen. Donderdag 5. Heden hoorde ik, dat het getal der Engelsche zieken gistren was in Walchren 10.000 en dat dagelijx 25 stierven. Er kwamen 6 smalschepen van de Oosterschelde na Keeten. Alzo dan was de passage van Holland op Antwerpen open. Vrijdag 6. Op de Westerschelde kruisten heden 8 raazeylen. denkelijk Fransche. Saturdag en zondag [7 en 8]. Niets bijzonders. De Hollandsche platboo mers met een jagt kruisten heden op de Roompot. Maandag 9. Er was veel boter, kaas, tabak etc. uit Holland gekomen. De correspondentie scheen dus niet moeilijk. Ook kwamen veele koop lieden tegen de theeverkoping op morgen. Men zeide, dat de koning van 24

Archief | 1963 | | pagina 40