morgen ten 9 uuren de Sassen zouden springen, dog hedenmorgen 8 uuren 1809 december wierd door denzelven trompetter het uitstel aangekondigd. Er ging heden bij 't embarkement een sloep aan boord met 25 man. Zij sloeg om en alle wierden gered. De zee schijnt het element der Engelschen, althans het scheepsvolk is amphibie. Men had over 3 dagen op de Hont 2 schepen genomen met 36 stuk geschut van different caliber, die van Lillo kwamen, om de batterijen in Goes te voorzien. Sontag verhaalde ons, dat in de Engelsche Courant stond, dat Napoleon keyzer van Duitsland zou worden en onze koning door Jérome vervangen omdat de eerste te goed was. Quis talia fando temperet a lacrymis! Zondag 10. Hedenmorgen ten 9 uuren zijn de Sassen te Vlissingen ge sprongen, zonder eenige schade buitenaf veroorzaakt te hebben. De slag was niet meer als ordinair. De deuren dreven in 't Dok. Na den middag zijn de lootsen etc. op de Werf verbrand en ten 3 uuren wierd ook het Arsenaal in brand gestoken, dat tevoren met allerley brandbaare stoffen was opgevuld. Alzo wierd in korte ogenblikken vernietigd het kostbaare werk van veele jaaren arbeid. Het beste dok van ons land, waarvan men de waarde in vorige tijden zo zeer miskend had. Sic transit gloria mundi. Men had wijders een schip met steen etc. doen zinken van buiten voor de dokdeuren en wierp alles, dat men weerloos wilde maken in het Dok. Met het vernielen der beschoeiing was men niet verder gegaan dan aan de oostzijde tot het Bosje. Maandag 11. Door den storm dezen nagt uit den zuyden waren veele schepen in 't ongerede geraakt, zommige koopvaardijschepen verongelukt. Eén zat op het Westershoofd in stukken. Een schip met paarden was gebleven. Het nader detail in 't vervolg. In Middelburg was alles stil en in order. Op 't land had het zeevolk onder Cleverskerke weer baldadig heden en roverijen gepleegt. Voor alle zekerheid tegen de geheele evacuatie was men in Middelburg bezig de burgermagt op de been te brengen minus na wapenen om te zien want de vorige waren geconfis- keerd. Er zal misschien nog wel 100 man kunnen gewapend worden. Nu dit is voldoende, 't is meer voor gerustheid dan wel uit persuasie van directe noodzaak. Dan, abundans cautela non nocet. Er kwam geen tijding uit Holland, vermits het eiland van alle zijden gesloten was. Evenwel was gistren een koopman overgekomen, die ver haalde, dat de koning na Parijs was en voor het einde van 't jaar zou terug zijn. Het weer bleef zeer onstuimig. 51

Archief | 1963 | | pagina 67