lijke verbetering der jeugd, helder van hoofd en toegerust met de noodige kundigheden; wanneer zij wordt ondersteund in hare pogingen ter ver betering door de medewerking van den Gouverneur der provincie; als de voorzitter van hare vergaderingen, door derzelver leden de viermaande- lijksche verslagen nopens de door hen bezochte scholen laat voorlezen, en daarvan de belangrijke bijzonderheden opneemt, om in de door hen daarbij aangewezen behoeften of gebreken te trachten te voorzien, dan zal er het schoolwezen steeds vooruitgaan en bloeijen. Zoodanig heb ik de Provinciale Commissie van Onderwijs in Zeeland, zoo haren voorzitter, zoo het schoolwezen aldaar gevonden. Nadat ik elk der vijf schooldistric ten bezocht had, vergezeld door den schoolopziener, en daarbij, gaande weg, hun eenige aanmerkingen had gemaakt, waartoe de schoolbezoeken mij aanleiding gaven, heb ik, ter gelegenheid van de zomervergadering, te Middelburg, aan de Commissie en den Gouverneur, het hoofdzakelijke dier aanmerkingen nader doen kennen, en heb ik daarbij het genoegen gesmaakt, dat dezelve met de meeste belangstelling werden aangehoord, en dat ik de belofte ontving, dat zij zouden worden ter harte genomen. Ik heb dezelve, na mijne terugkomst, bij eene missive aan de Commissie herhaald. Aan het slot van dit verslag zal ik de eer hebben, het voor naamste uit dezelven aan Uwe Excellentie mede te deelen. Ik zal thans overgaan tot het geven van een beknopt overzicht van den staat van het schoolwezen, zooals ik denzelven in ieder schooldistrict heb gevonden. De provincie is burgerlijk verdeeld in vijf districten. Ten aan zien van het onderwijs heeft zij evenveel districten. Het eiland Noord- Beveland, hetwelk burgerlijk tot het derde district behoort, is gebragt onder het eerste schooldistrict. Voor het overige zijn de burgerlijke dis tricten dezelfde als de schooldistricten. EERSTE SCHOOLDISTRICT. Schoolopziener Mr. A. P. van Deinse1), lid der Arrondissementsregt- bank te Middelburg. Deze is een der ijverigste schoolopzieners, die bij zijne veelvuldige schoolbezoeken zich de moeite geeft, om, waar de leer wijze hem niet bevalt, zelf onderwijs te geven, meer bijzonder in de schrijfkunst, waarin hij een meester is. Dit district bestaat uit de eilanden Walcheren en Noord-Beveland. 1) Mr. Adriaan Pieter van Deinse, 17981866; later president van de Arrondis sementsrechtbank te Middelburg. 6

Archief | 1964 | | pagina 12