Walcheren. Dit eiland bevat de scholen der steden Middelburg, Veere en Vlissingen, mitsgaders 26 dorpsscholen. Middelburg. Van stadswege is gezorgd voor het onderwijs der armen- kinderenvoor dat der burgerklasse-kinderen in eene Nederduitsche, eene Fransche dag- en kostschool voor jongens en eene voor meisjes, en voor dat der armenkinderen van de Israëlieten in eene afzonderlijke gods dienstige en maatschappelijke Israëlitische school, van welke laatste nader afzonderlijk verslag zal gedaan worden. Voorts zijn er zeven bijzondere burgerscholen der 2de klasse. Van de twee armenscholen is de eene, welker onderwijzer A. Gouka is, bezittende den eersten onderwijzersrang, in eenen voortreffelijken staat. Zij was gevuld met ruim 800 leerlingen. Er heerschte de beste orde. Het verstand der kinderen werd oordeelkundig ontwikkeld, zoo door middel der klankmethode en der verdere leesleerwijze, als der rede- en taalkun dige ontleding en der oefeningen in het uit het hoofd rekenen, in 't bijzonder toegepast op het nieuwe maten- en gewigtenstelsel. Voorts werd er het schrijven en zingen doelmatig onderwezen. De andere armenschool van 600 kinderen liet in dat alles te wenschen overig. De lokalen dier scholen zijn in goeden staat. De Nederduitsche burgerschool heeft omtrent drie jaren bestaan. De stad heeft er een modelschool van willen maken. De onderwijzer P. Leu- pen, vroeger als zoodanig in de Protestantsche gemeente van Maria Hoorenbeeke bij Oudenaarden werkzaam, is zeer kundig, doch mist dien eenvoudigen zin, waardoor zoo gelukkig op het verstand en het gemoed der kinderen gewerkt wordt. De school, die in het begin opgang maakte, is aan het vervallen. Zij zal misschien te niet loopen. Er waren nog slechts 26 leerlingen van beiderlei kunne. Hier vond ik de nieuwe ver korte schrijfleerwijze met tamelijk goed gevolg beoefend. De Fransche school voor jongens verdient den naam van zeer goed. De grijze D. Borking Gzn. kwijt zich nog ijverig van zijnen pligt. Aan zijne Fransche uitspraak haperde echter iets. Er waren 60 dag- en vier kostscholieren. De Fransche school voor meisjes van Mevrouw C. E. Rochat geb. Roland, was gesloten. Er was vacantie. De 7 bijzondere scholen, waaronder eene Fransche, behooren, de eene meer, de andere iets minder, onder de goede, doch niet uitmuntende scho len, wat het onderwijs betreft. Op de lokalen derzelve, die veel te be krompen zijn, is niet te roemen. Veere. Dit vervallen stadje heeft slechts eene school, die gehouden wordt in een goed lokaal op de eerste verdieping. De onderwijzer 7

Archief | 1964 | | pagina 13