A. Westveer heeft kunde en aanleg, doch geeft zich aan overdreven godsdienstige begrippen over. Hij had zich kort tevoren van het Her vormde kerkgenootschap afgescheiden. Men merkt het aan zijn neer hangend hoofd en kwijnend oog. Nogtans vervult hij zijn ambtspligten met getrouwheid. Ik heb niet kunnen bemerken dat hij zijne godsdienstige begrippen zijnen leerlingen, die een lOOtal bedroegen, trachtte in te prenten. Door eenen ondermeester wordt in een afzonderlijk vertrek zoo tamelijk onderrigt in de Fransche taal gegeven. Vlissingen. Hier is, gelijk te Middelburg, van stadswege gezorgd voor het onderwijs der kinderen van behoeftigen en der burgers. De stads armenschool behoort onder de vrij goede. Er waren 220 kinderen. De stadsnederduitsche burgerschool van C. A. van Noppen is voortreffelijk. Het onderwijs in de wiskunde wordt er zelfs hoog opgevoerd, ook ter opleiding voor de Militaire Academie. Er waren nagenoeg 100 leerlingen. De stadsfransche school heeft een zeer kundig, doch minder geschikt onderwijzer, P. A. de Lignij. Niets was er in behoorlijken staat. Een 40tal kinderen zaten er aan twee dubbelde tafels en waren zoo geplaatst, dat de onderwijzer de helft op den rug zag. Zijn toon was stroef en de leerlingen waren lusteloos. De stadsfransche meisjesschool was in handen van een weinig bedreven en weinig geschikte onderwijzeres. Het is moeijelijk er een bekwaam voorwerp (sic!, R) te bekomen, omdat het lage schoolgeld van een gering getal leerlingen, gevoegd bij 200, stadstractement, geen genoegzaame middelen van bestaan oplevert. Voorts bezocht ik er nog een 5tal bijzondere Nederduitsche scholen der 2de klasse, waarvan slechts eene goed mogt heeten. De hoofdonder wijzer aldaar, J. H. Maas, van de Roomsch Catholijke godsdienst, is een gewezen matroos. Hij bezit geen uitgebreide kundigheden, maar heeft eene natuurlijke en bevattelijke wijze om den leerlust te wekken. De vorderingen der leerlingen waren voldoende. Gemeentescholen. Van de gemeentescholen zijn door mij bezocht 13 van de 20 in het eiland Walcheren en de 4 scholen van het eiland Noord- Beveland. Walcheren. De 13 bezochte gemeentescholen van dit eiland zijn die te: 1. Aagtekerke; 2. Biggekerke: 3. Domburg; 4. Gapinge; 5. Grijpskerke; 6. Koudekerke; 7. Meliskerke; 8. Oostkapelle; 9. Serooskerke; 10. Sint Laurens; 11. Vrouwenpolder; 12. Westkapelle; 13. Zoutelande. Het lokaal te Meliskerke is gebrekkig en veel te klein. Dat te Gapinge, Grijpskerke, St. Laurens en Zoutelande in goeden staat, dat der overige dorpen middelmatig. De voornaamste gebreken bestaan hierin, dat zij te 8

Archief | 1964 | | pagina 14