Te Colijnsplaat wordt de school gehouden in een afgesloten gedeelte van de kerk. Het heeft den ongeschikten vorm van eenen winkelhaak. Over het onderwijs was ik vrij wel tevreden. Misschien werd hetzelve wat te hoog gedreven ten koste van hetgeen voor het noodzakelijkste in eene dorpsschool te houden is. Men was bij mijne komst bezig met de globe. Te Kortgene laat het lokaal veel te wenschen over. Het onderwijs was niet meer dan middelmatig, met uitzondering van het driestemmig gezang. Te Wissekerke is het lokaal nieuw, groot en van zware tafels voorzien, doch die ondoelmatig geplaatst waren. De onderwijzer liep op en neder door de school en voerde niets uit. Hij scheen een warhoofd te zijn. Vanwege den afstand van dit eiland van Middelburg worden er de scholen door den schoolopziener niet zoo menigmaal bezocht als die van Walcheren en kon hij er dus minder invloed oefenen op de verbetering van het onderwijs. En wat den staat der lokalen te Colijnsplaat en te Kats aanbelangt, de gemeenten zijn er te arm om tot vernieuwing derzelve bij te dragen. TWEEDE SCHOOLDISTRICT Schoolopziener Mr. J. A. Schneither 1rector der Latijnsche school te Zierikzee. De laatstvorige schoolopziener Uytenhooven is nog in leven2), doch kindsch geworden. In de laatste jaren is het schoolonder wijs onder hem in Schouwen en Duiveland ten platten lande niet voor uitgegaan. Zijn opvolger sedert li/2 jaar heeft veel moeite om de meeste onderwijzers, die zeer verslapt zijn in hunne pligtsbetrachting, aan ge- regelden orde en behartiging van hun beroep te gewennen. Van zijnen ijver is echter te verwachten, dat hij hierin van lieverlede bij de meesten zal slagen. Tot zijn district behooren de eilanden Schouwen en Duiveland, Tholen en Philipsland. Schouwen en Duiveland. In Schouwen liggen de stad Zierikzee en het stadje Brouwershaven. Zierikzee. Deze stad offert veel op voor het onderwijs. Zij bezoldigt de onderwijzers van al de scholen, zijnde eene armenschool, drie Neder- duitsche scholen voor den min gegoeden stand en eene voor den gegoeden D Julius Augustus Schneither, 18031860; prom, in de rechten in 1827; eerst advocaat te Nijmegen; 1829 rector der Latijnse school te Wageningen; 1835 rector te Zierikzee; 1841 te Groningen. 2) Adriaan Uijttenhoven, 17591839; stud, theologie te Utrecht; 1785 predikant te Simonshaven, 1788 te Antwerpen, 1791 te Aardenburg, 1797 te Brouwers haven; sedert 1831 emeritus. 10

Archief | 1964 | | pagina 16