burgerstand. Voorts eene Fransche dag- en kostschool voor jongens en eene voor meisjes. Voortreffelijk mag genaamd worden het lokaal, de meubelen en het onderwijs, door P. E. de Vos aan meer dan 400 kinderen in de armen school gegeven. Men leest er op goeden toon, leert er volzinnen logisch en taalkundig ontleden, goed rekenen uit het hoofd, is er gemeenzaam met de nieuwe maten en gewigten, met de aardrijkskunde, uitgaande van Zierikzee, en zich niet te ver uitstrekkende, en met de voornaamste ge beurtenissen van de vaderlandsche geschiedenis. Men leert er goed schrijven en zuiver en liefelijk zingen. Er waren nagenoeg 250 leerlingen aanwezig. Van de drie scholen voor mingegoeden is er eene, die van H. M. Sitter, welke met de armenschool wedijvert, doch met opzigt tot lokaal en meu belen voor dezelve onderdoet. Van de twee andere dier scholen is de een middelmatig, de andere beneden het middelmatige. Iets meer dan middelmatig vond ik de Nederduitsche school voor de gegoede klasse, die D. W. Z. Rijkens aan het hoofd heeft, zoo met opzigt tot het lokaal, eene bovenkamer, als tot het onderwijs. De Fransche jongensschool verdient met lof vermeld te worden. Zij wordt gehouden in een ruim en doelmatig lokaal, tevoren de Waalsche kerk. Met geestdrift was de bekwame hoofdonderwijzer W. Fop werk zaam. Hij onderwijst zelf het Fransch, Hoogduitsch en Engelsch zeer goed. Alleen de uitspraak van laatstgemelde taal is niet zuiver. Voorts de wiskunde tot eene aanmerkelijke hoogte. De aardrijkskunde insgelijks. Doch van de geschiedenis meer opzettelijk de vaderlandsche dan de al- gemeene. In de meeste Fransche scholen heeft het omgekeerde plaats. Ik telde er 49 leerlingen, waarvan 11 in de kost. Als kostschool heerschte er orde en zindelijkheid en scheen de onderwijzer veel werk te maken van de zedelijke opvoeding der kweekelingen van de kostschool in 't bijzonder. Voor de dag- en kostschool voor meisjes was er eene nieuwe onderwij- zeresse, Mevrouw van der Weide, geboren Lasserre, aangesteld. Zij was kort tevoren aangekomen en had hare functien nog niet aanvaard. Brouwershaven. Dit stadje heeft slechts eene school, welker lokaal blijken draagt van het verval der plaats. Het is groot genoeg, doch zeer laag, en daardoor donker. Er wordt, benevens hetgeen in eene gewone lagere school geleerd wordt, Fransch onderwijs gegeven. Behalve dit laatste is het onderwijs op eenen goeden voet. Gemeentescholen. De twee door eene brug zamen verbonden eilanden bevatten 21 gemeente- 11

Archief | 1964 | | pagina 17