scholen, waarvan er 11 door mij zijn bezocht. Sommige lokalen en school- meubelen zijn er in eenen gebrekkigen staat. Zoo vond ik het te Bruinisse, Noordgouwe, en Renesse. Iets beter zijn zij te Eikerzee, Ellemeet, Ooster- land, St. Jansland. Vrij goed zijn die te Dreischor, waar het schoollokaal een gedeelte der kerk is, te Nieuwerkerk en te Zonnemaire. Dat te Ouwerkerk, mede een gedeelte der kerk, te klein zijnde, staat vergroot te worden. Van deze scholen heeft er slechts eene een regt bekwamen onderwijzer. Het is H. Schoo te Ouwerkerk. Daar werd op eenen toon gelezen, die mij overtuigde, dat het gelezene goed was uitgelegd, verstaan en gevoeld werd. De taalkunde werd er voldoende beoefend. Het schrift verdiende den naam van fraai en de rekenoefeningen waren niet werktuigelijk, maar oordeelkundig. Het gezang was zuiver en liefelijk. De onderwijzer had eene krachtvolle stem. Er heerschten ongedwongen orde en beschaafde vormen. De onderwijzer ging met zijne leerlingen om op eene vrije, doch tevens achtingwekkende wijze. Het onderwijs was in eenige der overige scholen vrij goed. Doch het zelve was heneden het middelmatige te Dreischor, waar de onderwijzer afwezig was en het onderwijs aan een ondermeester was overgelaten. Te Eikerzee, te Oosterland, en vooral te Nieuwerkerk, was hetzelve slecht. De onderwijzers eigenzinnig en dus onverbeterlijk. Eiland Tholen. De 7 scholen van dit eiland zijn alle door mij bezocht. Vier derzelve wor den thans gehouden in nieuwe, groote en fraaije gebouwen, die van Oud-Vossemeer, Poortvliet, Scherpenisse en het stadje Tholen. Het ge bouw te Tholen was nog niet geheel voltooid. Dit heeft eenige maanden later plaats gehad. Te Stavenisse werd mede een nieuw, groot en fraai schoolgebouw gezet. Te St. Maartensdijk is hetzelve goed, doch te klein. Dat te St. Annaland alleen is gebrekkig. Stadje Tholen. Hier werd thans nog in verscheidene boven- en benedenvertrekken van het oude, ongeschikte lokaal schoolgehouden. Desniettegenstaande was ik ten hoogste tevreden over het onderwijs, door den pas aangestelden J. van der Bosch gegeven. Geen enkel vak, waarin hij mij niet voldeed. Hoeveel beter zal hetzelve thans in het nieuwe ge bouw zijn. Gemeentescholen. Het onderwijs wordt het doelmatigst gegeven te Oud-Vossemeer, door den bekwamen van den Handel. Het doet niet onder voor dat van den 12

Archief | 1964 | | pagina 18