onderwijzer te Tholen. Getal- en vormleer onder anderen, welke in de Zeeuwsche scholen weinig bekend zijn. werden hier tot opscherping van het verstand gepast beoefend. Ik was verrukt over het zuiver en liefelijk gezang in iedere klasse. In de benedenste klasse was het eenvoudig. In den middelste meer kunstmatig, in de hoogste driestemmig. Te St. Maartensdijk was het onderwijs van J. Hage insgelijks zeer voldoende. Te Poortvliet was het vrij goed. Te St. Annaland en te Scher- penisse was het iets minder en te Stavenisse het allerminst door de schuld van den onderwijzer C. Douw Czn., die zelden in de school komt en alles overlaat aan eenen ondermeester. Op het eiland Philipsland is slechts eene school. De moeijelijkheid der reis derwaarts bij slecht weder, zoodanig als het tijdens mijne reize door het eiland Tholen was, belette mij, hetzelve te bezoeken. DERDE SCHOOLDISTRICT Schoolopziener Ab Utrecht Dresselhuis 1predikant bij de Hervormde gemeente te Wolfaartsdijk. Deze schoolopziener bezit groote geleerdheid, in 't bijzonder in de oudheidkunde van Zeeland. Hij is bovendien een verstandig ijveraar voor de verbetering van het onderwijs. Jammer, dat hij het gebrek heeft van hardhoorendheid. Dit schooldistrict bestaat uit het eiland Zuid-Beveland en het daarmede sedert 1818 vereenigd eiland Wolfaartsdijk. Het bevat, behalve de stad Goes, 29 dorpen. Goes. Ik vond hier eene diaconie- en weesschool en vier stadsscho len: twee Nederduitsche, eene Fransche dag- en kostschool voor jongens en eene voor meisjes. De diaconie-armenschool heeft een vrij goed lokaal. Het onderwijs voldeed mij in allen deele. Alleenlijk waren de leesboekjes boven de vatbaarheid van kinderen uit den geringen stand. Doch het gelezene werd goed uitgelegd. Het geheugen werd geoefend door al de leerlingen eener klas in koor het van buiten geleerde te laten opzeggen. De logische en taalkundige ontleding werd gepast aangewend. Men rekende er vlug uit het hoofd, schreef goed, was er bekend met de aardrijkskunde van Zeeland, zong er in iedere klasse afzonderlijk lief en zuiver. Er was algemeen veel leerlust, kortom, de onderwijzer J. Kruysse levert aan de maatschappij zeer nuttige leden voor hunnen stand. Het getal aanwezige kinderen bedroeg nagenoeg 200. Van de twee Nederduitsche scholen is de eene voor den geringeren, 1) Johannes ab Utrecht Dresselhuis, 17891861; studeerde theologie te Utrecht; 1810 predikant te Hoofdplaat, 18191858 te Wolfaartsdijk. 13

Archief | 1964 | | pagina 19