zijn de meeste overige lokalen; vele derzelve zijn een gedeelte der kerk, gelijk eenige der zoo even genoemde. Doch deze zullen allengs verbeterd worden. Met het schoolonderwijs is het schier overal, ofschoon in verschillende mate, wel gesteld. In dit opzigt munten uit de scholen te Heinkenszand, waar een jong ondermeester den zieken (sedert overleden) onderwijzer verving en veel geschiktheid aan den dag legde, doch niet vrij was van pedantisme. Te Kloetinge waar een zeer oud man nog ijverig bezig was, en uitmuntend ondersteund werd door zijnen ondermeester J. Zachariasse. En te Woljaartsdijk. Te Baarland is de onderwijzer door ouderdom onge schikt geworden. VIERDE SCHOOLDISTRICT Schoolopziener H. A. Callenfels burgemeester van Oostburg en ge neesheer. Deze schoolopziener is bedaard, kundig, volijverig, algemeen geacht, en daardoor van veel invloed op de onderwijzers. Er zijn in zijn district 20 scholen. Van dezelve zijn er 14 door mij bezocht. De meeste derzelve hebben geen prachtige, maar toch vrij goed ingerigte school lokalen. Te dien opzigte munten uit de scholen te Aardenburg, Biervliet, Eede, Groede (doch van welke laatste het lokaal te klein is, terwijl er nog dubbelde tafels en banken zonder lessenaartjes voor de kleinen zijn), te IJzendijke, Kadzand, Nieuwvliet, Oostburg, Sluis en Zuidzande. Ten aanzien van het onderwijs heb ik het volgende opgemerkt. Te Aardenburg heerscht veel orde en worden de leerlingen met oordeel naar geest en hart gepast ontwikkeld. Het schrijven is er slechts matig, maar aan den leestoon bemerkte ik, dat de onderwijzer A. P. Snoep zijne leerlingen leert denken bij hetgeen zij lezen en dat zij het verstaan. De taalgronden worden er voldoende beoefend; zoo ook het rekenen. In de aardrijkskunde bepaalt men zich tot de provincie. Met de nieuwe maten en gewigten was men wel bekend. Het gezang was zuiver en liefelijk. Des avonds wordt er vrij goed Fransch geleerd. Hier waren geene prijzen uit gedeeld, sedert vier jaren, ofschoon jaarlijks de som van 20,op de begrooting wordt uitgetrokken. Men schrijft zulks toe aan de onverschil ligheid van den burgemeester, dien ik daarover niet heb kunnen onder houden, doordat hij van huis was. Te Biervliet stond het onderwijs niet op die hoogte, vooral niet wat betreft het lezen, hetwelk eentoonig was, en de taalkunde, waarvan weinig 1) Dr. Hendrik Anthonie Callenfels, 17911860; medicinae doctor, burgemeester en schoolopziener te Oostburg. 15

Archief | 1964 | | pagina 21