algemeene aardrijkskunde en die van Zeeland in 't bijzonder, de vader- landsche geschiedenis, het nieuwe maten- en gewigtenstelsel, het ver- standsscherpend rekenen uit het hoofd, het schrijven, het zingen, zag of hoorde ik de meest voldoende proeven. Het laatste was zuiver en liefelijk in hooge mate. Des morgens voor den gewonen schooltijd en des avonds werd er het Fransch zoo wat de uitspraak als wat de regels aangaat, zeer goed beoefend. Te St. Anna ter Muijden. In de school van dat dorp, op de grenzen van Oost-Vlaanderen, is het onderwijs oud, gelijk de onderwijzer, en deze voor geene verbetering meer vatbaar. Te Kruis zou het onderwijs goed kunnen zijn, indien de onderwijzer zijne school niet verwaarloosde, door zich met andere winstgevende bezigheden onledig te houden. Ik kon het aan hem zien, dat het onderwijs hem niet ter harte ging. Men beschuldigt hem bovendien van een ontuch tig leven te lijden. Te Sluijs is de school tweeledig. Het eene gedeelte is eene Nederduit- sche, het andere eene Fransche school. Ieder gedeelte wordt gehouden in een afzonderlijk vertrek. De vorige onderwijzer Meesters was een genie, doch zoo zeer door schrijflust gekweld, dat hij denzelven ook in de school gedurende de schooluren] botvierde. Vandaar, dat zijn overlijden, nu bijna twee jaar geleden, geen verlies voor de school kan heeten. Sedert ruim een jaar is zijn opvolger P. J. Dekkers hier werkzaam. Deze heeft wel genoegzame bekwaamheid voor al de vakken van het onderwijs, maar hij weet den leerlust zijner kweekelingen niet genoeg aan te vuren. Van de schrijfkunst maakt hij in 't bijzonder veel werk en daarin waren de vorderingen zeer groot. Te Waterlandkerkje is een brave, eenvoudige onderwijzer, wiens onder- rigt wel geene hooge vlugt neemt, maar die toch al zijne krachten inspant om zijne leerlingen zooveel mogelijk bruikbaar voor hunne stand te maken VIJFDE SCHOOLDISTRICT Schoolopziener Mr. F. van Deinse1), notaris te Hulst. De voorganger van dezen schoolopziener, de Heer van der Linden 2), schijnt zijnen post met overdreven inschikkelijkheid te hebben waargenomen en te hebben toegegeven aan het hier algemeen heerschende vooroordeel tegen hetgeen men er nieuwigheden in het onderwijs pleegt te noemen. De tegenwoor- 1) Mr. Frederik van Deinse, 17941873; eerst rechter aan de Arrondissements rechtbank te Goes, later notaris te Hulst. 2) J. W. van der Linden; schoolopziener 18241834. 17

Archief | 1964 | | pagina 23