Latijnsche scholen. Goes. In de provincie Zeeland legt men zich meer toe op den landbouw dan op de letteren. De van ouds hier bestaande Latijnsche school is dan ook in 1790 opgeheven. In 1835 is zij hersteld en is daarbij de tegenwoordige rector G. E. Everts aangesteld voor den geheelen omvang van het onder wijs. Spoedig kreeg het eenigen bloei. Doch hij was van geen langen duur. Ik vond er nog slechts drie leerlingen, waarvan één den zoon van den naar Amsterdam beroepen predikant Swalue en die dus de school stond te verlaten. De twee andere waren nog eerst een jaar op school ge weest. Deze in 't bijzonder hadden in alles goede vorderingen gemaakt, getuigende alzoo dat het verval der school niet aan gebrek van genoeg zame bekwaamheid bij den rector te wijten is. Intusschen verheffen zich stemmen uit de ingezetenen voor de opheffing eener kostbare inrigting, van welke zoo weinig gebruik wordt gemaakt. Zierikzee. Ook deze Latijnsche school verkwijnt, niettegenstaande zij bediend wordt door zeer bekwame leeraars, den rector de Bruijn de Neve Moll en den conrector Volcke2). Ten vorigen jaare zijn de drie leerlingen dezer school, die zich aan het staatsexamen hadden onderworpen, aldaar afgewezen. Het getal scholieren is sedert tot vier verminderd, waarvan een, die dit jaar zich aan dat examen zal wagen, maar dien ik er veel te zwak voor heb bevonden, niet door de schuld der leeraars, maar vanwege aanleg tot oppervlakkigheid. De rector onderwijst Latijn, Grieksch en historia literaria: de conrector al de overige vakken, daaronder de wiskunde, voor al hetwelk hij bleek ten volle berekend te zijn. Men hoopt de Latijnsche school uit haar ver val op te heffen door haar in een gymnasium te hervormen, en zulks door vereeniging met eene aanwezige, wel ingerigte school van zooge naamd middelbaar onderwijs. 1) H. M. de Bruyn de Neve Moll, 181398; rector te Zierikzee van 184280; in dit jaar werd de school opgeheven. 2) C. W. Volcke, 181866; 1846 conrector te Zierikzee, 1865 te Nijmegen. 29

Archief | 1964 | | pagina 35