fracs etc. que j'ai emportés. Mr v. d. Elshout a pris mes clefs avec lui a Maestricht, il demeure Rue le long du Canal no 660, vous le trouverez aisément c'est a trois ou quatre maisons du coin de la rue du petit Fossé. Demandez- lui les clefs et vous pourrez tout emballer. Si vous savez un moyen plus convenable, vous pouvez l'employer naturellement, mais il est surtout nécessaire de ne pas trop attendre. Demain ou après-demain je me rendrai a Veere, attendez au moins jusqu'alors pour me répondre, mon adresse sera: chez Mr Roelandts 3), logementhouder te Veere Eiland Walcheren (Zélande, Pays Bas). J'ai eu un assez plaisant voyage. De Maestricht a Bréda, oü nous avons logé Hotel du Cygne de jeudi a vendredi. Ce jour-la nous nous sommes rendus a Moerdijk pour l'aanwijzing du Pont sur le Hollandsch Diep4), ce qui nous a retenus jusqu'a 2 heures. Enfin hier, samedi, nous sommes venus ici. C'était un voyage assez difficile. Les bateaux a vapeur5) n'allaient pas a cause de la neige; nous n'en regumes la nouvelle qu' a Bergen op Zoom; Mrs Alberts et Terwindt qui étaient avec moi, ont pris 3) Mr Roelandts, logementhouder te Veere: dit moet zijn: Roland, Louis Joseph, gehuwd met Maria Anna Louise Oosterman, van wie verderop in de brief sprake is. L. J. Roland had sinds 13 maart, telkens voor een periode van drie jaar, de Kampveerse Toren in huur van de gemeente Veere. Hij had echter op 13 maart 1867 een verzoek ingediend om ontslag van deze huur. Uit het feit echter, dat C. M. Ghijsen bij zijn komst te Veere in de Kampveerse Toren geïnstalleerd wordt en daar voorlopig ook zijn bureau heeft, zonder dat hij een adresverande ring meldt, valt af te leiden, dat aan dit verzoek geen gevolg is gegeven, of dat hij het heeft ingetrokken. Gebeurde dit misschien met het oog op de betere tijden, die voor Veere zouden aanbreken, als de werkzaamheden aan het kanaal door Walcheren een aanvang namen? Met L. J. Roland houdt de aannemers wereld te Veere nauw contact; hij is o.m. getuige bij de geboorte van een der kinderen Alberts in 1869 en assisteert de vader eveneens bij de aangifte van overlijden, zes weken later. Roland zelf overlijdt 1 februari 1872, 47 jaar oud. 4) De bekende Moerdijkbrug. De toewijzing had dus plaats 24 januari 1868; de brug werd geopend 1 januari 1871. 5) Er bestond een stoombootdienst MiddelburgBergen-op-Zoom v.v.de Spoor bootmaatschappij van Middelburg, geopend 9 mei 1864, gesubsidieerd door de Provincie. Aanlegplaatsen: Wolphaartsdijk, Kortgene, Katse Veer, Wemeldinge, Ierseke, Goreshoek, Tolen, Bergen-op-Zoom, met een aansluitende wagendienst (diligence) GoesKatse Veer. De ondernemer was de Middelburger Dirk Dronkers (zie nader over hem brief 8, noot 2). (H. J. G. Hartman, De stoom bootdiensten op de Wester- en Oosterschelde, 1928). Blijkbaar was deze dienst in verband met het slechte weer gestaakt. In de Middelburgsche Courant van 26 januari 1868 komt een advertentie voor met de dienstregeling voor februari, een aanwijzing, dat men, weer en wind dienende, de dienst hoopte te hervatten. Zie ook verder in de brief over de goederendienst met deze spoorboot. 48

Archief | 1964 | | pagina 56