uitzonderingen voor. In een verdrag van 1268 met zijn tante Aleid over haar erfgoederen noemt Floris zich ,,grave van Holland ende van Zeiand" 17S), evenals bij een de volgende dag gedane schenking van een huis en land omtrent Schiedam (dus ver buiten Zeeland) aan zijn neef Floris van Hene gouwen176). Een oorkonde, waaron Floris V aan Nicolaas van Cats vergunt, dat de poorters van Gouda tolvrij varen 177), wordt door de uitgever Mr. van den Bergh als verdacht beschouwd, o.a. omdat de daarin voorkomende titel van graaf van Holland en Zeeland niet in de andere stukken van dat jaar voorkomt. Een ander bezwaar van de uitgever, nl. dat Nicolaas van Cats toen geen heer van Gouda was, weegt bij ons zwaarder, aangezien met het eerstgenoemde argument veel meer afwijkend getitelde oorkonden uit onze opsomming zouden kunnen worden gedisqualificeerd. Een laatste afwijking vindt men nog in een brief van Arnoud van Leuven en zijn vrouw ter be vestiging van een gift van gebied op Zuid-Beveland aan de abdij Duinen, waarin gesproken wordt van „patrocinium domini terae, videlicet comitis Hollandie et Zelandie178). Dat men in deze tijd Zeeland als een onderdeel van Holland, of althans van het bezit der Hollandse graven beschouwde, blijkt uit verschillende termen, bv. uit het naast elkaar voorkomen van de uitdrukkingen „per comitatum Hollandie" en „per Hollandiam et Zelandiam" in een oorkonde van Otto van Gelre van 1263, die zich in die zelfde oorkonde „tutor Hollan die et Zelandie" noemde17'). Floris V spreekt in 1273 over tolvrijheid van de Vlaardingers „per totum nostrum districtum Hollandie et Zeelandie" 18°) en in 1266 over de voorrechten van Leiden „per totum districtum meum Hollandie videlicet et Zelandie"181). Wij spraken hierover reeds op p. 54. Vermeldenswaard is verder nog het huwelijksverdrag tussen Floris' zoon Jan en Elisabeth van Engeland in 1285. Op verschillende plaatsen in dit stuk wordt Floris comes Hollandie" genoemd. Echter vindt men er ook uitdruk kingen in als „in omnibus terris predicti comitis Hollandie vel Zelandie"182), „in locis competentibus in terris Hollandie et Zelandie", „nominare vel eligere voluerit de terra sua, tam Hollandie, quam Zelandie", „quod ipsi predictum dominum comitem Hollandie, et omnes homines suos Hollandie et Zelan die" 183). Speciaal uit dit laatste, maar ook uit de andere citaten uit dit stuk, kan men opmaken, dat kennelijk Zeeland wel werd beschouwd als een apart te noemen gebied, dat de mannen van Holland niet automatisch die van Zeeland inhielden, maar dat men toch nog niet de graaf als graaf van Holland en Zeeland aanduidde. Een zeer hoge uitzondering wordt gevormd door een oorkonde, waarbij Floris V de Middelburgers beveelt te volgen wat de schepenen en raden van de stad ten nutte daarvan doen. In dit document van 27 oct. 1289 noemt 65

Archief | 1965 | | pagina 119