vierschaar en de homines comitis", die het bedevonnis plachten uit te spreken, bestonden daarbuiten ook nog 32S). Een merkwaardig geval is te vinden in de Zeeuwse rentmeestersreke ningen, In 1347 werd één van die rekeningen in Den Haag afgehoord door de hertog ,,en zijn gemeenen raad van Hollant en van Zelant", te weten vijf met name genoemde edelen, waaronder ten minste drie Zeeuwen 325). Bijna precies twee jaar later werd een dergelijke rentmeestersrekening in Middelburg afgehoord voor de hertog, „zijn raad van Zelant en zijn steden van Middelburch en van Zirixee" 327). De plaats, waar het afhoren geschied de, zal zeker van invloed geweest zijn op de samenstelling en ook op de benaming van de raad. Bij de afstand van Zeeland door Margaretha aan haar zoon Willem V in 135 0 328), geschied bij „onsen gemeenen Rade", traden als medebezege- laars op een aantal Zeeuwse edelen en de steden Middelburg en Zierik- see32'); dit is volgens Lemmink het eerste geval, waar een beperkt aantal edelen en de beide hoofdsteden van Zeeland een politieke aangelegenheid, Zeeland betreffende, mede bezegelen 330). Onder het bestuur van Albrecht worden de leden van de raad in ruimere zin bij vermelding meestal gesplitst in Hollanders en Zeeuwen, elk bij elkaar; in specifiek Zeeuwse aangelegenheden volstaat soms een bijeenkomst van alleen Zeeuwse edelen en steden331). De raden van Holland, Zeeland en Henegouwen vergaderden in deze tijd zowel gezamenlijk als afzonderlijk 332). Het begrip raad heeft dan trouwens nog geen duidelijk omlijnde betekenis; dan weer moet het opgevat worden als curia, dan weer als tot standenver tegenwoordiging uitgebreide curia 333). De naam „Raad van Zeiand" of „consilium Zelandie" duikt af en toe in de oorkonden op. Volgens een grafelijke rekening van 1358 stuurde Albrecht zijn klerk uit Geertruidenberg om brieven te laten tekenen „bi den rade ende bi den steden van Zee- landt334). Bij open brieven uit de jaren 1364, 1365 en 1368 worden als „presentes" in plaats van bepaalde genoemde personen soms vermeld „com mune consilium" of „consilium Zelandie" 335). In 1380 worden de als „pre sentes" vermelde personen onderscheiden in die van het consilium van Henegouwen, dat van Holland en dat van Zeeland 335). In 1373 kwamen de vertegenwoordigers van Henegouwen, Holland en Zeeland bijeen voor de bevestiging van het huwelijkscontract tussen Albrechts zoon Willem en de Franse prinses Maria. Edelen en steden van deze drie graafschappen hebben dit verdrag mede bezegeld; daarbij werden eerst de edelen en dan de steden van Henegouwen genoemd en vervolgens de zelfde categorieën ge scheiden voor Holland en Zeeland 337). In oudere documenten plaatst men meestal edelen en steden van Holland en Zeeland zonder scheiding tussen 77

Archief | 1965 | | pagina 131