tussen Holland en Zeeland een modern staatsrechtelijk etiket zouden moeten geven, kiezen wij, evenals dr. Lemmink 422), voor de term reële unie. Wij verstaan hieronder dan een relatie tussen twee gebieden met gedeeltelijk ge zamenlijke, gedeeltelijk aparte bestuursinstellingen en natuurlijk de zelfde vorst 423). Dat Holland in deze combinatie de sterkste was, spreekt van zelf. Door de opstand werden beide nauwer tot elkaar gedreven, hetgeen de zelf standigheid van Zeeland tijdelijk heeft aangetast 424). Degenen, die zich het meest met de Westfriese instellingen hebben bezig gehouden, noemen West-Friesland een afzonderlijk land, dat de zelfde lands heer had als Holland423); ook is er gesproken van een reële unie tussen Holland, Zeeland en West-Friesland na 1289 426). Zeker heeft West-Friesland in de landsheerlijke tijd heel andere instellingen dan Holland; de poging om het de in Holland gebruikelijke feodale instellingen op te dringen is mis lukt427); de verdeling van bijna het gehele platteland in gebieden met stads recht was hoogst ongebruikelijk. De graaf van Holland was heer van West- Friesland; van centrale instellingen in deze heerlijkheid is echter maar weinig te bespeuren. Van het graafding merkt men niet veel en de Raad van Holland wordt pas in de Bourgondische tijd het hoogste rechtscollege ook in West- Friesland. Van een raad in ruimere zin voor West-Friesland is niets bekend; er is trouwens geen adel of geestelijkheid, die een rol van betekenis speelt 428). De bovengenoemde warf was zeker tot 1500 een formeel ille gale landdag, die alleen bij opstanden in actie was 429). Wanneer men hier een soort van Statenvergadering in wil zien, blijft er toch een groot verschil tot de Staten van Holland of Zeeland. De Westfriese vergadering stamt af van een praefeodale instelling als de warf en bestaat alleen uit steden en platteland; adel en geestelijkheid ontbreken. Van zijn eventuele activiteiten voor 1572 is vrijwel niets bekend. Met erkenning van het aparte karakter van het land, blijkend uit de vermelding in de titels van de graaf en zijn oorspron kelijk Friese instellingen, slaan wij de zelfstandigheid van West-Friesland in de landsheerlijke tijd toch veel lager aan dan die van Zeeland. De gang van zaken in de eerste jaren van de opstand met name de militaire gebeurte nissen, die West-Friesland in de jaren 15731576 van de rest van Holland afsneden - leidde wel tot een tijdelijk grotere zelfstandigheid van het gebied. Hiervan bleven uiteindelijk eigen Gecommitteerde Raden, een admi raliteit en het muntrecht over 430). 86

Archief | 1965 | | pagina 140