ANTHROPOLOGICA UIT OUDE ZEEUWSE BEGRAAFPLAATSEN door Dr A. J. VAN BORK-FELTKAMP. Gelijk in heel ons Deltaland doet de invloed van de zee zich ook sterk tot diep landinwaarts gelden in onze Zuidelijke provincie, die haar naam aan haar ontleent. Daar is het, dat in de loop der tijden telkens land voor water heeft moeten wijken. Evenwel werden nederzettingen van mensen daarbij niet zó volkomen verzwolgen, dat niet bij gunstig samenspel van wind en tij later zo nu en dan sporen ervan en daaronder stoffelijke menselijke resten bereikbaar werden om te worden verzameld. Aangezien de data der stormvloeden geboekstaafd zijn, is men zeker van de tijdsbe paling ante quem, waardoor zulke vondsten vergelijkbaar worden met mate riaal van andere herkomst, waarvan de ouderdom eveneens bekend is. Het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen kwam in het bezit van menselijke skeletstukken van het ondergelopen dorp Nieuwlande en van de stad Reimerswaal, daar aangetroffen door Dr. W. G. N. van der Sleen, welke schedels zich voor beschrijving laten combineren met die van het voormalige eiland Noord-Beveland beoosten Wijtvliet29) (Wanteskuipe, Eme- lisse en Welle) en met menselijke overblijfselen van Aardenburg, Brigdamme en Middelburg. Nieuwlande was een dorp op Zuid-Beveland in de Oostwatering, dat van stormvloeden te lijden had in 1530 en 1532 en daarna niet werd herdijkt. De gevonden beenderen werden aangetroffen in de omgeving van de overspoelde kerk en op 22 VIII 1947 door P. J. van der Feen verzameld. Wanteskuipe, Emelisse en Welle liggen in de tegenwoordige gemeente Kortgene op Noord-Beveland en maakten in de Middeleeuwen deel uit van het eiland Noord-Beveland beoosten Wijtvliet, dat ook ten offer viel aan de rampen van 1530 en 1532; dit materiaal werd geborgen door de heren L. G. Gelderman. arts en K. de Vos te Kortgene. In 1598 nam de herdijking een aanvang, maar geen van de drie genoemde plaatsen werd opnieuw een wooncentrum, noch verrees er een kerk of een kapel, zodat met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid is aan te nemen, dat er na 1530 niet meer begraven werd. Reimerswaal, ,,de derde stad van het middeleeuwse Zeeland", (Dr W. S. Unger en Dr. J. J. Westendorp Boerma: De steden van Zeeland. Arch. Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen 1957) was tot 1530 een 29) Oudtijds onderscheidde men twee eilanden Noord-Bevel and. 21

Archief | 1965 | | pagina 27