havenplaatsje aan de Oosterschelde en verkeerde bij de overstroming op 5 November in een eilandje binnen de wallen van de stad, die sedert in verval raakte en in 1631 geheel verlaten werd. Bij de niet eerder beschreven overblijfselen, die afkomstig zijn uit deze verzwolgen vestigingen in totaal 32 schedels of fragmenten ervan en een aantal lange beenderen zijn dan voor het onderhavige onderzoek op te nemen de resten uit een bakstenen sarcophaag met fresco-binnenbeschilde- ring (druiventrossen) uit Aardenburg, die zich vroeg in de Middeleeuwen laat dateren en een drietal objecten van het op een afstand van één km van Middelburg gelegen Brigdamme, waar de in 1200 gebouwde kerk in 1562 afbrandde en het niet zeker is of er sedert nog begraven werd. Ten slotte is er de beschikking over een femur, gevonden in een bakstenen sarcophaag te Middelburg Korte Burg, hoek Bogardstraat. De stukken gemerkt 2428 van Emelisse, kwamen eveneens tevoorschijn uit een gemetselde bakstenen sarcophaag. Deze vondstomstandigheid vestigt de aandacht op bijzettingsgebruiken. Uit de beschikbare literatuur valt af te leiden, dat er zowel gemetselde sarcophagen, waarin dus één lijk werd begraven, worden aangetroffen, als gemetselde kelders voor in de regel even eens één lijk in een houten kist; volgens de heer Rosseel30) gingen de ge metselde sarcophagen, die dus als kist dienst deden, vooraf aan de kelders. De Man vermeldt niet alleen gemetselde sarcophagen, maar ook stenen kisten, waarvan kist en deksel elk uit één stuk bestaan; zij zouden gevolgd zijn door loden kisten. Het gebruik van kisten wordt vermoed niet alleen met betrekking tot de kelders, die in 1827 te Aardenburg zijn uitgegraven, maar ook tot die welke vóór enkele jaren aan de dag kwamen bij de restauratie van de Sint Bavo kerk aldaar. (Jaarverslag Archief Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen 1935 en Dr. H. E. s'Jacob 1955: Beschil derde middeleeuwse grafkelders te Aardenburg en Sluis. Buil. Kon. Ned. Oudheidk. Bnd. Serie 6 Jrg. 8 Afl. 4), en zulks zal waarschijnlijk ook kunnen gelden voor de resten 2813 van het onderhavige skeletmateriaal. Zekerheid heeft men ten aanzien van de 15e eeuwse kelders, die te voorschijn kwamen op het Schuttershof te Middelburg, waarvan men in één (250 x 77 x 87 cm3) die waarschijnlijk gediend heeft voor twee bijzet tingen de overblijfselen van kisten heeft gevonden. Daarentegen zou de 13e eeuwse sarcophaag van Waarde (Zuid-Beveland) geen kist bevat hebben (Jaarverslag Arch. Zeeuwsch Gen. der Wetenschap pen 1929), evenmin als de tufstenen sarcophaag van „Bloemendaal" te Domburg (de Man), welk exemplaar geen bodem gehad heeft. 30) te Aardenburg; mondelinge mededeling aan P. J. van der Feen. 22

Archief | 1965 | | pagina 28