rand niet aanwezig is, en slechts die van de rechter hoektand wordt nog ingenomen door het desbetreffende gebitselement, dat tot nagenoeg aan zijn bovenrand ingebed is in tandsteen. Aan weerskanten krult de angulus naar buiten om. Het foramen mentale ligt onder de tweede praemolaar. Een tuberculum geniale is er nauwelijks, maar het foramen mandibulare met een duidelijke lingula is van forse afmeting. 35. Aardenburg 2813. Geelachtig bruin calvarium, waarvan de naden ten dele volkomen verbeend zijn. Het bregma is dan ook niet aan te wijzen. Delen van het rechter os temporale en van de ala magna ontbreken. Norma facialis. Het neurocraniale gedeelte is vrij hoog. Het linker juk been puilt meer naar boven dan het rechter, waardoor dan ook rechts de fossa canina dieper is. Het vomer is krom met de concaviteit aan de rechter kant. Vlak boven het nasion is over ongeveer één cm een sutura frontalis zichtbaar. Geen arcus superciliaris. Norma verticalis. Betrekkelijk lange ovoide omtrek, occipitaal tamelijk spits. Norma occipitalis. De totale configuratie is die van een vrij hoog object, aan de onderzijde tamelijk recht met sterk ontwikkelde protuberantia occi pitalis externa en processus mastoides. Norma basalis. Het planum nuchale is groot en met uitzondering van de protuberantia vrij vlak. Het foramen mastoideum is aan weerskanten sterk ontwikkeld. Het foramen magnum is vrijwel rond. De clivus is dun. De ruimte tussen de fossa infratemporalis en de jukboog is ruim, ook naar voren toe. Het verhemelte is wijd. Voor zover zij aanwezig zijn, zijn de molaren sterk aangetast. Zulks is niet het geval met de praemolaren en tanden, waarvan de tweede rechter incisivus een merkwaardige medio-laterale afplatting ver toont. Norma lateralis. Orthognaath en enigszins uitspringende nasalia. Sterke frontale welving, die ter hoogte van de metopia overgaat in een vloeiende boog tot het bregma. Er is een lichte chignon. Voorbij de protuberantia occipitalis helt de omtrek tot het foramen magnum. De lange as van de uitwendige opening van de porus acusticus staat nagenoeg verticaal. Voor zover de sutura parieto-temporalis de processus mastoides van boven be grenst, bevat zij een aantal eilandjes. Het os zygomaticum heeft grote af metingen. 36. Brigdamme 1. Lichtbruin, van voren naar groen verlopend calvari um. Naden zijn zichtbaar. De rechter orbita is gaaf; verder ontbreekt de aangezichtsschedel, ook de jukbogen. 43

Archief | 1965 | | pagina 49