!e eit'r al êên op z'n kant. Hij heeft al een partij gewonnen. An diej'n èn 'k gêên rechte kant Ik weet niet wat ik aan die persoon heb. WZD. 401-402. art. kant 1, 2. Deze en de volgende uitdrukkingen met kant, kantje ook voor Z.eil. aanget. We moet'n d'èrpels nog an de kant riej'n. We moeten de aardappels nog op hun bestemming brengen. Boerderij. WZD. 402. De uitdr. ook op Z.eil. aanget. Ie steek van de kant Hij begint. Ie kan z'n kantje kêêr'n. Hij kan zich goed helpen, hij zit er financieel goed bij. D'r zit 'n verkêêrd kantje-n-an. Dat is niet helemaal in orde. Onder 't kantje deu keutel'n. Met tegenstroom onder de wal varen. Schip persterm. Ie eit'n kantje-n-an. Hij is dronken. Mogelijk verband met kant(je): restje drank(?) WZD. 402, art. kant 3. Noe weet ik 't an gêên kanten mêê. Nu weet ik er helemaal niets meer van. Verg. WZD. 341. art. 'oek 1. ergens „géén 'oek of kant an vinn'n": niets van begrijpen. Da zien nog andere kaonen as van Bram Pieters, d'r drief nog 'n öógje vet op. Het is goed spul. Da's 'n kaontje raok. Dat is toch wel erg, het is geweldig. WZD. 404. art. kaontje: meevallertje, kans, buiten Z.VI., alleen Ofl. (Odt). opget.; ook A. Ned. zie V. Dale 901. Je kunt 'r in zonder kaortje. Je kunt me nog meer vertellen. 'k Zegg'n mi jou, zegg'n de kaoters. Ik ben het met je eens. Woordspeling op „miauw". N.bene jou is de „hollandse" vorm; alg. Z. joe. Zie WZD. 381, art. jou 1. 'Onderd van kapot. Bij het kaartspel alle slagen halen. Ik gao kapot speel'n. Ik ga alle slagen halen. Kapot is een kaartspel uit de dertigjarige oorlog. Op 'n anders kappe drienk'n. Van andermans geld drinken. Mogelijk toespeling op de kap of kerf in de kerfstokC?). Ie ei z'n karre (kappe) gekêêrd. Hij is omgezwaaid. WZD. 400, 407. In laatstgen. uitdr. Ned. z'n rokje keren, V. Dale 1696.) heeft kappe de betekenis lange mansjas, zie kappe 2; deze bet. is aid. niet voor Z.VI. aanget. Voor uitdr. met karre in verband met onbetrouwbaarheid verg. volg. uitdr. en art. kar ren (3) p. 411, oneerlijk spelen, voor L.v.H. aanget. Je moe nie mee de karr© riej'n. Je moet niet oneerlijk spelen. Iemand de kas afkrauw'n. Beschimpend de les lezen, een geducht standje geven. WZD. 20. art afkrauwe(n) 2: In deze uitdr. in 't bijz. Z. VI. 't Is katïevig zonder doek. Het is kil. WZD. 413. katievig zowel in bet. gebrekkig als onlekker, huiverig ook Z. eil. alg.; niet opget. G.; Ofl. 25

Archief | 1966 | | pagina 25